Yatırım yapmaya başla!

Bakan Albayrak’tan Özel Sektörü Rahatlatacak Döviz Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye ekonomisinin AK Parti hükümeti boyunca geldiği noktaya değindi ve gelecek 12 aylık dönemde özel sektörde döviz riskinin bulunmadığını söyledi.
Bakan Albayrak’tan Özel Sektörü Rahatlatacak Döviz Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Birleşmiş Milletler 73. Genel Kurul görüşmeleri için gittiği New York’ta, 9. Türkiye Yatırım Konferansı’nda konuştu. Türkiye – ABD İş Konseyi (TAİK) tarafından düzenlenen konferansta açıklamalarda bulunan Albayrak, YEP’in tüm küresel yatırımcılara güven verdiğini belirtirken, önümüzdeki 12 aylık süre boyunca, özel sektör için döviz riskinin bulunmadığını belirtti.

Berat Albayrak, Türkiye’nin 24 Haziran 2018 tarihinden bu yana yeni bir döneme girdiğini söyledi.

15 Temmuz darbe girişimini hatırlatan Albayrak, Türkiye ekonomisinin son iki yıldır zor zamanlar yaşadığını, AK Parti hükümetinin iktidara geldiği ilk zamanlarda önceliği bir süreliğine ulusal güvenliğe vermek zorunda olduğunu dile getirdi.

24 Haziran itibarıyla yeni bir döneme girildiğini vurgulayan Albayrak, para politikalarının ve mali politikaların birbirleriyle uyumlu çalışır vaziyete geldiğini belirtti. Son iki yılda bütçe disiplini açısından önemli adımlar atıldığını söyleyen Albayrak, hedefleri arasında bütçe açığının gayri safi yurt içi hasılaya oranının %2’nin altında tutmak olduğunu, bunu sağlamak için de ilk etapta 35 milyar TL değerinde tasarruf sağladıklarını bildirdi.

Enflasyonla mücadele konusunda gereken her şeyin yapılmaya başlandığını belirtti.

Eylül ayı toplantısında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadele için kayda değer bir adım attığını söyleyen Bakan Berat Albayrak, bu sayede Merkez Bankası’nın bağımsızlık tartışmasının da kapandığının altını çizdi. Geçtiğimiz hafta açıklanan YEP hakkında da yorum yapan Albayrak, Türkiye’nin ilk kez orta vadeli ekonomik programa, iş dünyasından akademisyenlere kadar herkesin katkı sağladığını ve programın bu katılımlar ile oluşturulduğunu dile getirdi.

Değişim ile ilgili olarak yeni bir birim kurduklarını, Maliyet ve Dönüşüm Ofisi için uluslararası yönetim şirketi McKinsey ile çalışmaya karar verdiklerini, 16 bakanlıktan kurulan bu ofiste, tüm hedef ve sonuçların her çeyrke sonunda kontrol edileceğini anlattı.

Gelecek 12 ayda özel sektörde döviz riskinin bulunmadığını söyledi.

Finansal sektörün temellerinden olan bankaları desteklemeye devam edeceklerini belirten Albayrak, Türkiye’nin öngörülebilir gelecekte doğru yolda ilerleyerek, ekonomide önemli adımlar atacağını sözlerine ekledi. Spekülasyonlar yerine gerçek resme bakılması gerektiğini; kamu, hanehalkı, banka ve özel sektör borçlarından oluşan dört ölçütte dünya piyasaları ile kıyaslandığında çok iyi konumda olduğumuzu belirtti. Kamu borcunun GSYH’ya oranının 16 yıl içerisinde %70’ten %28’e düşürüldüğünü söyleyen Albayrak, bu amaçla güçlü bir bütçe disiplini oluşturduklarını, 2008 küresel finansal kiriz dahil, bu disipline her zaman kararlılıkla bağlı kaldıklarını sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum