Yatırım yapmaya başla!

Berat Albayrak’tan Orta Vadeli Program Açıklaması Geldi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonominin ana gündeminden bahsederken, Orta Vadeli Program'ın tarihini açıkladı. İşte detaylar;
Berat Albayrak’tan Orta Vadeli Program Açıklaması Geldi

Dün geç saatlerde açıklama yapan Berat Albayrak, ekonominin ana gündeminin enflasyon ve faizle mücadele olduğunu söyledi. Orta Vadeli Program’ın ise 20 Eylül’de açıklanacağını belirtti. TCMB’nin enflasyonla mücadele konusunda para politikası alanında gerekli gördüğü adımı attığından bahsetti. Bu adımın ardından sıranın mali taraftaki enflasyonla mücadele, sürdürülebilir ve sağlıklı büyüme, cari açığın düşürülmesi olduğunu belirtti.

Berat Albayrak, Orta Vadeli Program’ın enflasyon, büyüme ve cari açık konularında 3 yıllık bir iş planı olduğunu açıkladı.

OVP Enflasyon, Faiz ve Büyüme Hedefli

Orta Vadeli Program’ın 20 Eylül’de açıklanacağını belirten Albayrak, TCMB’nin dünkü kararıyla bağımsızlık tartışmalarının üzerini kapattığını söyledi. Artık bu konuda tartışmaya gerek olmadığını ve karşılığı olmayacağını dile getirdi. Ekim ayı itibariyle enflasyonda da bir dengelenme ve aşağı yönlü trendin gözlemleneceğini söyledi.

Albayrak, TCMB’nin ihtiyaç duyduğunda sıkılaştırma yönünde yeni adımlar atacağının mesajını verdiğini belirtti.

TCMB Sıkılaşma Yönünde Adım Atacak

3 yıllık iş planının hazır olduğunu ifade eden Albayrak, OVP’de herkesin gerçekçi, günün sorunlarını doğru tespit etmiş ve doğru aksiyon planlarını kurgulamış bir program göreceğini söyledi. Gerçekçi makro hedefler ortaya koyulacağını belirten Albayrak, hedeflere ulaşmak için gereken adımların atılacağını söyledi.

OVP’nin performansının takip edilebilir, şeffaf ve hesap verebilir olacağını da dile getirdi.

OVP Ölçülebilir

Albayrak, OVP ile küresel piyasaların ve yatırımcıların Türkiye’ye güvenlerinin güçlü bir şekilde tesisinin sağlanacağını da söyledi. “Para politikaları ile mali politikalar uyumlu ve koordinasyonu şekilde uygulanıyor,” diyen Albayrak, Ekim ayından itibaren enflasyonda dengelenme ve aşağı yönlü trendin gözlemleneceğini belirtti.

Tüm bakanlıklarla birlikte enflasyonla mücadele, tasarruf ve verimlilik esaslı çalışmaların benimsenmesinin ana ve temel hedef olduğu da vurgulandı.

Tüm Bakanlıklar Programa Dahil

Berat Albayrak, “gelinen nokta, enflasyon ile topyekun mücadele gerektirmektedir,” diyerek, kamunun yanında özel sektör, bankalar ve STK’ların bu konuda katkı sağlaması için çalışılacağını söyledi. Kur bahanesiyle fiyatlarda spekülatif artışlar ve fırsatçılığın kabul edilemeyeceğini dile getiren Albayrak, “farklı kurum ve kuruluşların bünyesinde kurulacak birimlerle bu spekülatif girişimleri denetleyecek ve önüne geçeceğiz,” ifadelerini kullandı.

Dövizle ödemeleri ve işlemleri yasaklayan düzenlemenin çıktığını söyleyen Albayrak, kısa sürede yönetmeliğin de yayımlanacağını belirtti.

Dövizle Ödemeye Yönetmelik

“Maliyet ve Değişim” ofisi kurulacağını açıklayan Berat Albayrak, kamuda büyük tasarruf ve verimlilik hamlesinin bu şekilde sağlanacağını söyledi. Yılın sonuna kadar bütçe dengesini sağlamak için 35 milyar lira gelir ve tasarruf sağlandığından bahsetti. Bütçe açığının ise yüzde 2’nin altında gerçekleşeceğini vurguladı.

Bankaların likiditeyle ilgili adımlar atacağını belirten Albayrak, reel sektör ile ilgili adım atmalarının beklendiğini söyledi.

Bankalar Reel Sektörle İlgili Adım Atacak

Albayrak, “bankalar, reel sektör ile ilgili yaklaşımını kazan – kazan anlayışına göre kurgulamalı. Aşırı yüksek kredi faizleri gerçekçi değil,” dedi. Cari açıkla mücadelenin yolunun, ihracata dayalı büyüme ve yerli üretimin güçlenmesinden geçtiğini söyledi. İthalat içinde yüksek payı olan ara ürünlerin yerlileştirilmesinin öneminden bahseden Albayrak, ekonomik dengelenme hedefinin temel çıpasının cari açıkla mücadele olduğunu dile getirdi. OVP’nin bu kapsamda da tüm bakanlıklara sorumluluklar ortaya koyacağını söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum