Yatırım yapmaya başla!

Berat Albayrak’tan 6 Başlıkta KDV ve ÖTV İndirimi Müjdesi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 6 başlıkta KDV ve ÖTV indirimi müjdesi verdi. İşte Vergi Denetim Toplantısı'ndaki konuşmasından satır başları:
Berat Albayrak’tan 6 Başlıkta KDV ve ÖTV İndirimi Müjdesi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Vergi Denetim Toplantısı’nda konuştu ve yıl sonuna kadar devreye alınacak indirimleri duyurdu. Buna göre; yıl sonuna kadar 6 başlıkta KDV ve ÖTV indirimi devreye alınıyor. İndirimlerin yapılacağı sektör ve ürünleri de sıralayan Bakan Albayrak, Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı’na destek veren firma sayısının 2500’ü aştığını da konuşmasında belirtti.

Bakan Albayrak ÖTV indirimi yapılan ilk sektörün beyaz eşya olduğunu ve yıl sonuna kadar sıfırlanacağını dile getirdi.

Beyaz Eşya ÖTV İndirimiAynı zamanda 1600 cc altı motorlu araçlarda da ÖTV uygulamasının 15’er puanlık indirime gidileceğini belirtti. Ticari araçlarda ise KDV oranı yüzde 18’den yüzde 1’e indirilecek. İndirim yapılan bir diğer sektör ise mobilya olarak açıklanırken, KDV oranı yüzde 18’den yüzde 8’e kadar indirileceği belirtildi.

Berat Albayrak, konutta yüzde 18’den yüzde 8’e indirilen KDV uygulamasının da yıl sonuna kadar devam edeceğini söyledi.

Konutta KDV İndirimiBakan, uygulamanın normalde 31 Ekim’de sona erdiğinden ama yıl sonuna kadar uzatıldığından bahsetti. Tapu harçlarında ise yüzde 3 uygulamasının da yıl sonuna kadar devam edeceğini dile getirdi. Yıl sonuna kadar toplam 6 başlıkta konuttan beyaz eşyaya, mobilyadan otomotive kadar KDV ve ÖTV indirimlerinin yapılacağına dikkat çekti.

KDV Dahil ve Hariç Fiyat Hesaplaması Yapmak için Tıklayın!

Hem enflasyonla mücadele hem de piyasayı canlandırmak için adım atmaya devam edeceklerini söyledi.

Hem Enflasyonla Mücadele Hem Piyasayı CanlandırmaBakan Albayrak, tüm kamuoyu ile önemli gördüğü bir açıklamayı da paylaşmak istediğini söylediği konuşmasında, gerek enflasyonla mücadeleye destek vermek gerekse kurdaki etkiyle daralan bazı sektörleri canlandırmak için bazı düzenlemeleri hayata geçireceklerini ifade etti. Yukarıda bahsedilen 6 başlıktaki uygulamanın, ekonominin hızlı bir şekilde hareketlenmesi, piyasanın canlanması için uygulanacağını söyledi.

Berat Albayrak, indirimlerle birlikte hem enflasyonla mücadele hem de istihdam noktasındaki güçlü duruşun devam etmesinin sağlanmasını amaçladıklarını da dile getirdi. Özellikle uygulanan vergi indirimleri ile sağlanacak olan maliyet düşüşlerinin nihai satış fiyatına yansımasını birebir takip edeceğini de sözlerine ekleyerek konuşmasını sonlandırdı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum