Yatırım yapmaya başla!

“Eylül En Zoruydu” Diyen Berat Albayrak, Kasım ve Aralık’tan Umutlu

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, enflasyon verisi sonrasında Kasım ve Aralık aylarında normalleşmenin olacağını söyledi. İşte konuşmasının detayları:
“Eylül En Zoruydu” Diyen Berat Albayrak, Kasım ve Aralık’tan Umutlu

Yapılan müdahaleler ve indirim kampanyaları sonrasında Ekim ayı enflasyon rakamları merakla beklenmeye başlamıştı. Bugün sabah saatlerinde açıklanan enflasyon, aylık bazda yüzde 2,67 ve yıllık bazda yüzde 25,24 oranında gerçekleşti. Beklentilerin üzerinde gelen enflasyon rakamları sonrasında Eylül ayında açıklanan Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı’nın etkisiz kaldığı ile ilgili yorumların gelmesine neden oldu.

Enflasyon verilerini A Haber’e değerlendiren Berat Albayrak, Kasım ve Aralık aylarında fiyatlama davranışlarının normalleşeceğini söyledi.

Enflasyonda Düşüş için Kasım ve Aralık“Eylül ayı en zor ayımız olacaktı,” diyen Berat Albayrak, fiyatlamanın en nihayetinde yolunu bulacağını söylediklerini de hatırlattı. Eylül ayındaki fahiş fiyatlama algısının enflasyona yansıdığını dile getirerek Ekim ayı enflasyonunda görülen yükselişin nedenini açıkladı. Kasım ve Aralık aylarında fiyatlama davranışlarının normalleşeceğini kaydetti.

Bakan Albayrak, “Mobilya sektörü ciddi bir şekilde olumlu seyrederken, sunta sektöründe fiyatlar doğru değil. Alt sektörlere kadar oyun markajına devam ediyoruz,” dedi. Giyim ve beyaz eşya sektörlerinde de Kasım ayında iyileşme görüleceğini kaydeden Albayrak, ortaya koyulan rakamların Kasım ve Aralık ayları için trendin gayet olumlu olduğunu gösterdiğinden bahsetti.

Yıl sonu hedeflerinin yakalanacağını gördüklerini dile getiren Albayrak, “Türkiye ekonomisinin temelleri sağlam,” dedi.

Yıl Sonu Hedefleri TutturulacakEylül ayındaki fahiş fiyatlama algısının enflasyona yansıdığını söyleyen Albayrak, Türkiye ekonomisinin temellerine güvendiklerini bir kere daha dile getirdi. Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s ise Türkiye hakkında açıklamalarda bulundu. Vergi indirimlerine değinen kurum, bunun Türkiye’nin notu için negatif olduğunu dile getirdi.

Uzmanlar ise Ekim ayında yıllık bazda yüzde 25’i aşan enflasyonda zirvenin henüz görülmemiş olduğuna dikkat çekiyorlar.

Enflasyonda Daha En Kötüsü GörülmediÖzellikle gıda fiyatlarının yüzde 30’a yakın, çekirdek enflasyonun ise yüzde 24 olduğuna dikkat çekilerek hala en kötünün geride kalmadığını dile getiriyorlar. Enflasyonla mücadele kapsamında yapılan kampanya ve indirimlerin ise rakamlara pek yansımadığını ifade ediyorlar.

Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi İsmet Demirkol, “Faizin üzerinde bir enflasyon var, diğer yandan bazı alanlarda getirilen vergi indirimlerinin etkisiyle enflasyonda bir miktar artış da olabilir,” ifadelerini kullandı. Demirkol, gıdada yerli üretim artmadığı sürede 2019 yılının Mart ve Nisan aylarında yüzde 30’a yaklaşan enflasyon rakamları görmenin mümkün olduğunu da dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum