Yatırım yapmaya başla!

Berat Albayrak Güçlü Bir Finansal Mimari İnşa Edileceğini Söyledi

Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı'nda yapılan 4. Reform Eylem Grubu Toplantısı kapsamında 4 bakan ortak basın toplantısı düzenledi. İşte detaylar;
Berat Albayrak Güçlü Bir Finansal Mimari İnşa Edileceğini Söyledi

4. Reform Eylem Grubu Toplantısı‘nda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ortak basın toplantısı düzenledi. Farklı konularda gelen soruları yanıtlayan bakanlar; vize serbesti, AB üyeliği, yargı reformu, OHAL gibi konular hakkında önemli bilgiler verdiler.

Bakan Albayrak, ekonomide güçlü mali politikalara ve enflasyonla mücadeleye dikkat çekti.

Albayrak Güçlü Mali Politika

Türkiye’nin finansal sisteminin meydan okumalara karşı finansal gücünü çok güçlü inşa etmek durumunda olduğunu ifade eden Albayrak, Gümrük Birliği ve vize serbesti konularında verimli bir toplantı yaptıklarını söyledi.

10 Ağustos tarihinden itibaren ekonominin hedef alındığına dikkat çeken Albayrak, gerginliğin en üst seviyeye çıktığını belirtti.

Ekonomide Gerginlik Üst Seviyede

Albayrak, Avrupa Birliği, Almanya ve Fransa başta olmak üzere müttefiklik ruhuna uygun açıklamalar geldiğini ifade etti. Albayrak, “finans çevreleri ile yaptığımız çalışmalarla Türkiye’nin ekonomik gerçekleri ile açıklanamayacak siyasi bir şey olduğunu gördük. Bankalarımızla birlikte reel adımlar atmaya başladık,” ifadelerini kullandı.

Bugün açıklanan dış ticaret rakamlarına dikkat çeken Albayrak, dış ticaret açığında yüzde 33 gerileme görülüğünü söyledi.

Albayrak Dış Ticaret Rakamlarına Dikkat Çekti

“Cari açığımızdaki iyileşme ekonomik dengeleme stratejimiz, realize olmaya başladı,” ifadelerini kullandı. Finansal iyileşme için bazı gelişmelerin olduğunu ve olmaya devam edeceğini söyleyen Albayrak; vergi barışı, bedelli askerlik, imar barışı açısından beklentinin üzerinde gelir elde edildiğini belirtti. 5,5 milyon mükelleften 60 milyardan fazla gelir elde edildiğini açıkladı.

Enflasyonla mücadele açısından oldukça güçlü bir yıl olacağına dikkat çeken Berat Albayrak; daha fazla sorumluluk alınacak politikalar alınacağını söyledi. Güçlü mali politikalarla, merkez bankası ve paydaşların birlikte mücadele edeceklerini söyledi. Türkiye’nin finansal sisteminin güçlü meydan okumalara karşı koyması için güçlü bir mimari inşa edileceğini de belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum