Yatırım yapmaya başla!

Berat Albayrak Grup 2 Kredilerine Düzenleme Getirileceğini Söyledi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yakın izlemedeki krediler olarak bilinen grup 2 kredilerin takibi konusunda BDDK'nın bir çalışma yürüttüğünü söyledi.
Berat Albayrak Grup 2 Kredilerine Düzenleme Getirileceğini Söyledi

Yeni sistemin Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Arjantin yolculuğunda uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ekonomi yönetiminin göreve başlaması ile yeni dönemde alınacak olan kararlar piyasalar tarafından yakından takip edilirken, Bakan Albayrak grup 2 kredilerinde farklı risk izleme standartları uygulamalarının yanlış anlaşılmalara yol açtığını, bu nedenle risk standartlarında yeni bir düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Berat Albayrak, geçen hafta Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurumu (BDDK) ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB) üyeleri ile bir araya geldi.

Söz konusu kurumların genel müdürleri ile bir araya gelinen toplantının esas gündem maddesinin grup 2 kredilerinde farklı risk izleme standartları uygulamaları olduğu öğrenildi. Bloomberg HT’de yer alan habere göre; önümüzdeki dönemde BDDK bu konu ile ilgili olarak bir takım düzenlemeler yapacak.

IFRS9 standartlarının bankaların karşılık hesaplamalarında önemli değişikliğe yol açacağı bildirildi.

Ayrıca bu değişikliğin bankaların bilanço ve gelir tablosundaki birçok kaleme önemli etkilerinin olmasının beklendiği ifade edildi. Konu hakkında görüş alınan üst düzey banka yöneticilerine göre; IFRS9 standartları henüz dünyada çok yeni, yorum farklılıklarından dolayı her bankanın kendi risk değerlendirmesinin farklı olabileceği, buna karşın son dönemde gündemde olan yeniden yapılandırılan krediler için BDDK’nın sektörde bir standart koyabileceği düşünülüyor.

Grup 2’de alınan kredilerin illa ki batık kredi anlamına gelmediği ifade edildi.

Bu grup kredilerin genellikle herhangi bir geri ödeme sorunu yaşamadığını söyleyen bankacılar, yeniden yapılandırma konusuna da değindi. Aynı şirkete ait kredinin yeniden yapılandırmasında A bankasının bunu grup 2 kredilerine aktarırken, B bankasının farklı, C bankasının farklı bir yerde tuttuğunu söyledi. BDDK’nın en azından bu tür örnekleri düzene sokmak için bir çalışma içerisinde bulunduğu ifade edildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Banka Kredileri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum