Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Berat Albayrak, FED ve ECB Sonrası Türk Varlıklarında Neler Oldu?

Yurtiçi ve yurt dışı açıklamaların ardından dolar kurunda gözlenen hareketler ve Borsa İstanbul değişimlerine teknik mercekten bakış.
Berat Albayrak, FED ve ECB Sonrası Türk Varlıklarında Neler Oldu?
Yorum

Yılın ilk çeyreğinde ralliyi seri tamamlayan dünya genelindeki borsa endeksleri primleri ile son ayların tepe noktalarına ulaşmıştı. Ancak bu hafta ABD Çin anlaşmasına dair sona yaklaşılmasına karşılık ABD’nin AB’ye yönelik yeni ek tarife gündemi ve Brexit’te süre uzatım gündemleri bir tarafta rallide yorulan endeksler bir tarafta ele alındı.

Bu haftanın önemli açıklamaları arasında takip ettiğimiz Bakan Albayrak’ın konuşması, FED tutanakları ve Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararı yer almıştı. Bakan Albayrak’ın konuşması piyasa tarafından beklenen düzeyde gerçekleşmemişe benziyor ki finansallarda ciddi bir reaksiyon görülmedi.

FED Tutanakları ve ECB Toplantısı

Fed Tutanak Ecb Faiz ToplantiFED tutanaklarında ise şaşırtıcı bir değişim yok. Banka üyelerinin paylaştığı ortak fikirde yıl sonuna kadar faiz oranlarında bir değişikliğe gidilmemesi şeklinde olurken, Avrupa tarafındaki ekonomik yavaşlama sinyalleri ve İngiltere’nin bloktan ayrılık sürecindeki riskler raporun dikkat çeken maddeleri arasında yer aldı.

Avrupa Merkez Bankası faiz oranlarında bir değişikliğe gitmedi. Yine yıl sonuna kadar faiz oranlarının aynı kalmasının mesajlarını veren Banka güvercin duruşunda FED ile paralel hareketine devam etti. Avrupa endeksleri bugün karışık bir seyir izliyor.

Türk Varlıklarında Neler Oldu?

Turk Varliklari Neler Oldu 11 NisanSayın Bakan Berat Albayrak’ın konuşmasına piyasalar ciddi değişimlerle karşılık vermedi. Dolar kurunda yatay seyir konuşma sırasında bir miktar yukarı hareketlense de geri çekilerek eski duruşuna yerleşti. Bugün kur 5,69 civarında yine yatay hareketler ile sabahki işlemlere merhaba derken, an itibarıyla hafif değerlenme görülüyor ve 5,72 civarında ticaret gerçekleşiyor.

Güncel dolar kurunu takip etmek için tıklayınız!

Berat Albayrak’ın açıkladığı modelin ardından artık piyasalarda bu modelin uygulanması önemle takip edilecek. Bankalar tarafındaki temettü dağıtımına yönelik sınırlamanın devam edecek olması da açıklamada dikkat çekici bir madde olarak ele alınmıştı.

Borsa İstanbul’da 10-11 Nisan

Borsa Istanbul 2019 10 11 Nisan GelismeleriBIST 100 endeksi dün 97.015 puandan kapanmıştı. 11 Nisan Perşembe gününde ise açılış negatif beklentilere karşılık pozitif tarafta gerçekleşmişti. Ani bir değişim ile yeniden %0.25 civarında kayıp veren endeks tekrar bir dönüş daha gerçekleştirdi ve %0.30 oranında kazanıma gitti.

İlk seansın son işlem saatinde kazanımlarını tekrar iade eden endeks yatay bir seyirde hareket ediyor. 97.000 seviyesinin psikolojik önem arz edebileceği teknik tarafta 96.988 seviyesi önemli bir destek anlamı taşıyabilir.

Hareketli ortalamaların günlük bazlı verileri ele alındığında 97.334 ve 97.946 bölgelerinde bulunan sırası ile 10 ve 20 günlük hareketli ortalama seviyeleri dikkatle takip edilebilir.

Endeks üzerinde çalıştırdığımız 14 günlük RSI indikatörü dün 49 seviyesinde grafiklenirken, bugün 45 seviyesine çekildi ve hala nötr sinyal vermekte. STOCHRSI (9,6) 97 bölgesinde aşırı alım bölgesinde hareket ederken, CCI (14) nötr tarafta kalıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu