Yatırım yapmaya başla!

Berat Albayrak’a Göre Enflasyon Topyekün Mücadele Gerektiriyor

Merkez Bankası'nın ardından enflasyonla ilgili bir açıklama da Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan geldi. Albayrak, gelinen seviyenin enflasyonla topyekün mücadele gerektirdiğini söyledi.
Berat Albayrak’a Göre Enflasyon Topyekün Mücadele Gerektiriyor

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ağustos ayı enflasyon rakamları ile ilgili değerlendirmede bulundu. Yaşanan maliyet şokları sonrasında ithal fiyatlardaki artışlar nedeniyle, enflasyonda kısa vadede geçici artışlar olduğunu, bu doğrultuda topyekün mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

Albayrak, enflasyonla mücadelenin programlarının çok önemli bir bileşeni olduğunun altını çizdi.

Ağustos ayı TÜFE verileri sonrası değerlendirmede bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, enflasyonda gelinen seviyenin topyekün mücadele gerektirdiğini, bu kapsamda maliye politikasında ciddi tasarruf tedbirleri aldıklarını ve bu alanda Merkez Bankası’nı destekleyeceklerini söyledi.

Merkez Bankası da enflasyon sonrası yaptığı açıklamada, 13 Eylül toplantısında faiz artışının sinyallerini vererek, fiyat istikrarını sağlamak için ellerindeki tüm araçları kullanacaklarını duyurdu. Dolar söz konusu açıklamanın ardından 6,56’ya kadar sert düşüş kaydetti. Ancak saat 11:20 itibarıyla yeniden 6,61’e çıkmış durumda.

Para politikasının hareket alanı genişletilip, mali ve yapısal düzenlemelerin bu sürece destek vereceği belirtildi.

Enflasyon görünümünü etkileyen tüm parametrelerin değerlendirilerek para politikası çerçevesinde gereken tedbirlerin alınacağını söyleyen Albayrak, özellikle de fiyat istikrarı hedefi çerçevesinde şekillenmeye devam edeceğini dile getirdi.

Gazetecilerin, dolar kurundaki yükselişin ardından kamu bankalarında bir sermaye artışının gündeme gelip gelmeyeceği sorusunu yanıtlandıran Albayrak; son dönemde kurdaki hareketliliğin ilgili kurumlar tarafında yakından izlendiğini, ortaya çıkabilecek risklerin ve alınacak tedbirlerin kapsamlı bir şekilde değerlendirildiğini, atılacak adımlar sayesinde piyasadaki dalgalanmanın normale döneceğini belirtti. Kamu bankalarında bir sermaye artışına ihtiyaç duyulduğunda da piyasa koşulları içerisinde gerekenlerin yapılacağını sözlerine ekledi.

Türkiye’nin IMF’ye başvurmak gibi bir planının olmadığını belirtti.

Şu anda böyle bir planın olmadığını söyleyen Hazine ve Maliye Bakanı, içinde bulunduğumuz durumdan en az zararla çıkabilmek için yabancı yatırımcıları ülkeye çekmeye odaklandıklarını ifade etti. Türkiye’nin temel borçlanma ve kaynak piyasasının ABD ve Avrupa olmaya devam edeceğini, ülkemize gelen sermayenin kalitesinin de çok önemli olduğunu ve Türkiye’nin yatırımcılar için cazip bir gelişen piyasa olmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum