Yatırım yapmaya başla!

Berat Albayrak: “Enflasyonla Mücadele Planı Haftaya Açıklanacak”

Enflasyon verilerinin ardından konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak enflasyonla mücadele planının haftaya açıklanacağını söyledi. İşte konuşmasından satır başları:
Berat Albayrak: “Enflasyonla Mücadele Planı Haftaya Açıklanacak”

Enflasyon verilerinin beklentiden daha hızlı artış kaydetmesi endişelerin artmasına neden oldu. Piyasalarda kısa sürelik bir panik havası yaşandıktan sonra bir miktar normalleşme gözlendi. Dolar kuru ilk tepki olarak hızla 6,09 lira seviyesine kadar çıktıktan sonra yeniden 6,03 lira seviyelerine geriledi. Borsa ise açılıştaki yükselişi sürdürüyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise NTV Ankara İstihbarat Şefi Ahmet Ergen’in sorularını yanıtladı.

Berat Albayrak konuşmasında Eylül ayı itibariyle en kötüyü geride bıraktığımızı söylerken, Ekim ayında çok daha somut neticelerin görüleceğini belirtti.

Enflasyon rakamlarını değerlendiren Berat Albayrak, “bu oran piyasa beklentileri ve Merkez Bankası çalışmaları açısından bakıldığında beklentilerin üzerinde. Piyasadaki fiyatlama ölçüsünde fırsatçılık, stokçuluk, spekülatif fiyatlama davranışının algı değil, gerçek olduğunu ortaya koydu. Demek ki biz bu anlamda fiyatlamalarla daha yoğun bir şekilde mücadele edeceğiz. En kötüyü geride bıraktık” ifadelerini kullandı.

Albayrak, Eylül ayının en kötünün olduğu bir ay olduğunu söyledi ve kur üzerindeki spekülatif sürecin atlatıldığını dile getirdi.

Eylül ayında atılan adımlarla birlikte birkaç aylık sürecin etkilerinin kalıcı değil, daha somut gerçekçi adımlarla yürüneceğini ifade etti. Ekim ayında atılacak adımların ise bu süreci çok daha pozitif güçlü adımlarla seyredeceğini belirtti. Dengelenme sürecinin görülmeye başlandığını söyledi. Ticaret erbabının dikkate alınması gerektiğini ve bu süreçte önemli olduğuna dikkat çekti.

Bakan son 2 ayda 22 binden fazla şikayet geldiğini belirtti ve etkin bir şekilde sahada mücadele verildiğini de sözlerine ekledi.

Ekim ile başlayan süreçte yıl sonuna kadar hedeflere yakın bir gerçekleşme olacağının görüldüğünü belirten Albayrak, bunlar için gerekli adımları atacaklarını ifade etti. Enflasyon trendinin Ekim ayı itibariyle kırılacağını düşündüklerinden de bahsetti. Enflasyonla mücadele kapsamında paydaşların tamamıyla önden görüşme yapılacağını söyleyen Albayrak, “haftaya fiyatlama, indirim, sorumluluk alma anlamında taşın altına elini koyma noktasında süreç başlatacağız. Tüm bu davranışlar tüm kesimleri etkiliyor Her birlikte mücadele elzem,” ifadelerini kullandı.

Albayrak, fiyatlamayı etkileyen sektörler başta olmak üzere görüşmeleri yapıp haftaya bununla ilgili genel kamuoyu açıklaması yapacaklarını da belirtti.

Enflasyonla topyekün mücadele ifadelerini tekrarlayan Albayrak, McKinsey tartışmaları hakkında da açıklamalar yaptı. McKinsey ile ilgili olarak, “birçok firmadan Dönüşüm Ofisi ile ilgili biz raporlama aldık. Sadece bu firmadan değil. Türkiye’ye özgü kendi modelimizi uygulama noktasında kendi milli aklımızı ortaya koyarak ofisi kurduk. Ofisin başında biz varız. Yarın öbür gün başka akıllara da soracağız,” ifadelerini kullandı.

Kamuda tasarruf süreciyle ilgili de konuşan Albayrak, Türkiye’de sistem değişimi yaşandığını ve rekabetçi pozisyona gelindiğini belirtti.

Ülkemizin rekabetçi bir konuma geldiğini söyleyen Albayrak, yabancı firmalarla çalışılmaya devam edileceğini söyledi. McKinsey dışında Türk danışmanlardan da katkı alındığını belirten Albayrak, yerli ve milli bir ekip oluşturulduğuna dikkat çekti. Toplam üretilen elektrikte yerli payını artıracaklarını ifade eden Bakan, son rakamlara göre bu yıl geçen yıla göre yüzde 4 oranında bir artışa işaret ettiğini belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum