Yatırım yapmaya başla!

Berat Albayrak Dünyanın Kendini ABD Yaptırımlarından Koruması Gerektiğini Söyledi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ABD'nin yaptırım uyguladığı tek ülkenin Türkiye olmadığını, bu dönemde Avrupalı dostlarından gelen açıklamaların memnuniyet verici olduğunu söyledi.
Berat Albayrak Dünyanın Kendini ABD Yaptırımlarından Koruması Gerektiğini Söyledi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ABD’nin son zamanlarda uyguladığı yaptırımlara değinerek, dünyanın kendini Washington’ın ekonomik gücünden koruması gerektiğini belirtti. Türk ekonomisine yönelik yapılan saldırının, ekonomik gücün siyasi bir silah olarak kullanılmasının bir örneği olduğunu, bu durumun küresel risklere yol açabileceğini ve diğer ülkelerin Türkiye ile birlikte hareket ederek, olası krizlere karşı ortak bir strateji geliştirmeye katkı sağlayabileceğini ifade etti.

Berat Albayrak, Amerikan Foreign Policy dergisi için “ABD’nin küresel ekonomiyi yönetmesine güvenilemez” başlıklı bir makale yazdı.

Geride bıraktığımız Ağustos ayında, Türk ekonomisinin küresel haberlerin ana konusu olduğunu söyleyen Albayrak, bunun en önemli sebebinin ABD tarafından yapılan saldırı olduğunu belirtti.

Son zamanlarda yaşananların Türkiye ve ABD arasındaki ittifak tarihinin en hayal kırıcı anlarından biri olduğunu, Donald Trump’ın yönetiminin NATO üyesi bir ülkenin ekonomisine alenen yaptırımlar ve tarifelerle saldırı olduğunu dile getirdi. Bu saldırıların döviz kurlarında dalgalanmalara sebep olduğunu söyleyen Albayrak, tüm bunlara rağmen Türk ekonomisinin güçlü temellere sahip olduğunu sözlerine ekledi.

Albayrak, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın bağımsızlığı ve etkinliğinin, hükümetin önceliği olduğunu söyledi.

Türk hükümetinin yatırımcı dostu bir ortam yaratmak konusunda kararlı olduğunu savunan Albayrak, bu amaçla gereken adımların atıldığını, ayrıca Merkez Bankası’nın bağımsızlığının, etkinliğinin ve parasal politikada lider rolünde kalmasının, hükümetin öncelikleri arasında yer aldığını ifade etti.

Son günlerde sıklıkla gündeme gelen Uluslararası Para Fonu’na (IMF) başvurma gibi bir durumun söz konusu olmadığını, hedeflerinin Türkiye’nin doğrudan yabancı yatırımları çekmek olduğunu dile getirdi.

ABD tarafından yapılan saldırıların, Türkiye’nin ekonomisini yapısal reformlar, yeni ticaret anlaşmaları ve yabancı yatırımlarla güçlendirmenin yanı sıra uluslararası ekonominin yapısını, ABD’nin tek başına diğer ülkelerin ekonomilerini de zarara uğratmasını önleyecek şekilde yeniden dengeleyecek adımlar atma yönündeki kararlılığını artırdığını söyledi.

ABD’nin siyasi nedenlerle hedef aldığı tek ülkenin Türkiye olmadığını söyledi.

Dünyanın karmaşık sınamalarla yüzleştiğini belirten Albayrak, tek taraflı yaptırımların, ticaret savaşlarının kışkırtılmasının ve ekonomik silahların rastgele kullanılmasının bir başka küresel krize yol açabileceğini ifade etti. Bu dönemde Avrupa Birliği ile işbirliği kurmaktan memnun olduklarını söyleyen Bakan Albayrak; Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron dahil olmak üzere, Avrupalı dostlarının Washington’un yaklaşımının tehlikeli ve yanlış olduğunu açıkça ortaya koyan açıklamalar yaptığını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum