Yatırım yapmaya başla!

Spekülatif Atakların Püskürtüldüğünü Söyleyen Berat Albayrak Dengelenme Sürecine İşaret Etti

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, New York konferansında spekülatif atakların püskürtüldüğünü ve dengelenme sürecinin başladığını söyledi. İşte konuşmasından detaylar;
Spekülatif Atakların Püskürtüldüğünü Söyleyen Berat Albayrak Dengelenme Sürecine İşaret Etti

New York’ta gerçekleştirilen 9. Türkiye Yatırım Konferansı’nda Berat Albayrak, yatırımcıları rahatlatacak açıklamalarda bulundu. Dün paylaştığı tweet ile bunun sinyalini veren Albayrak’ın dengelenme sürecine işaret ettiği bilgisi alındı. Yoğun ekonomi ve finans diplomasisi gerçekleştirildiği de edinilen bilgiler arasında yer alıyor.

Bakan Berat Albayrak, New York’taki konferansta ABD’nin en büyük yatırım şirketleri ve dev bankalar ile toplantılar gerçekleştirdi.

Konferansa ABD'nin Büyük Bankaları Katıldı

Aralarında; Stone Harbour, Alliance Bernstein, Massachusetts Financial Services, Neuberger Berman, Wellington Management, NWI Management, Lazard, PGIM ve Invesco gibi şirketlerle toplantı düzenledi. Ülkenin dev bankaları olan Citibank, JP Morgan ve Goldman Sachs’ın yer aldığı birçok bankanın da bu toplantıya katıldığı bilgisi alındı.

Albayrak her banka ve yatırımcı ile ayrı ayrı görüşmeler yaparken, CEO ve gelişmekte olan ülke sorumlu başkanları düzeyinde katılımlar oldu.

CEO ve Başkan Düzeyinde Katılım

Toplantı düzenlenen yatırım şirketlerinin toplam yönettiği varlık değerlerinin 5 trilyon dolar düzeyinde olduğu bilgisi edinilirken, Dünya Bankası’nın Avrupa ve Orta Asya Sorumlu Başkan Yardımcısı Cyril Muller ile görüştüğü öğrenildi. Oldukça yapıcı bir atmosferde gerçekleştiği söylenen toplantılarda Berat Albayrak, muhataplarının Türkiye ile ilgili sorularını da doğrudan yanıtladı.

Berat Albayrak’ın toplantılarda özellikle Yeni Ekonomi Programı kapsamında gelen sorulara yanıt verdiği biliniyor.

Yeni Ekonomi Programı Hakkında Bilgi

24 Haziran seçimlerinin ardından para ve maliye politikalarının daha güçlü koordinasyonla hayata geçilildiği bilgisini veren Albayrak, YEP ile bütçe disiplini, cari açıkla ve enflasyonla mücadele konularında tüm bakanlıkların kendi eylem planlarını hazırladıklarını ifade etti. Kamuda ise çok güçlü bir uyum sergilenerek, Türkiye’nin ekonomide temel hedeflerine emin adımlarla ilerleyeceğini belirtti.

Türkiye’nin 2013 yılından beri iç ve dış sınaların, terör saldırılarının ve bölgesindeki gelişmelerin, gelişmekte olan ülkelerin hepsinden çok ağır ekonomik sonuçlara neden olabileceğini belirtti. Albayrak, “güçlü ekonomik altyapımız ile süreçlerden daha az etkilendik. Geçmiş tecrübelerimiz ve siyasi istikrarımız sayesinde ekonomimiz çok başarılı bir sınav verdi. Şu anda karşı karşıya olduğumuz zorluğun farkındayız. Ancak çok daha güçlü bir yapı için yol haritamızı hazırladık ve kararlılıkla uygulayacağız,” ifadelerine kullandı.

Türkiye’nin makroekonomik göstergelerinde temel bir değişiklik olmadığını belirten Albayrak, spekülatif ataklara dikkat çekti.

Türkiye Ekonomisiyle İlgili Soruları Yanıtladı

Tüm küresel piyasa oyuncularının yaşanan süreçlerin ekonomik olmadığı konusunda hemfikir olduğunu dile getiren Albayrak, atakların püskürtülüp dengelenme sürecinin başladığını söyledi. 24 Haziran seçimleri ile hükümetin 5 yıllık yetki elde ettiğini ve bu sayede ekonomide daha uzun süreli stratejilerin hayata geçirilebileceğini ifade etti. Ekonominin ise her alanında ihtiyaç duyulan yapısal reformlar için çok yakında kararlı adımların atılacağını belirtti.

Bakan Albayrak’ın New York’ta Münih Güvenlik Konferansı’nda ise Alman finans ve iş dünyası temsilcilerinin sorularını yanıtladı. Bir düşünce kuruluşuna ait konferansta Türkye ile ilgili soruları yanıtlayan Albayrak, New York programı kapsamında Turkish Heritage Organization, TOBB, Amerikan Ticaret Odası’nın yuvarlak masa toplantısı ile 9. Türkiye Yatırım Konferansı’nda küresel yatırımcılarla bir araya gelmiş oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum