Yatırım yapmaya başla!

Berat Albayrak’ın YEP Açıklaması Piyasaları Nasıl Etkiliyor?

Bakan Berat Albayrak'ın açıkladığı OVP, beklentiler dahilinde ve TCMB faiz artırımını destekliyor. Açıklamanın piyasa üzerinde etkilerini inceliyoruz.
Berat Albayrak’ın YEP Açıklaması Piyasaları Nasıl Etkiliyor?

Bakan Berat Albayrak’ın açıklaması, başlangıçta dolar endeksinde bir düşüş yaratırken devamında TL kazanımı geri saldı. Açıklama öncesinde BİST 100’de görülen değer kaybı, piyasalarda hüküm süren gerginlik ortamı kaynaklı karşılandı. Endekste genel olarak 500 puan civarında bir düşüş görülürken, devamında kazanım başladı ve seyir bir önceki  gün kapanışına oranla yüzde 0,40 artıda devam ediyor.

Orta Vadeli Program politikaları, beklentileri karşıladığı gibi faiz artırımını destekliyor.

Piyasaların Beklentisi Yönünde Gelen Açıklama Olumlu YorumlanıyorAlbayrak’ın orta vadeli program başlığı altında sunduğu politikalar piyasanın beklentisi yönünde geldi. Beklentinin karşılanmış olması bir önceki hafta Merkez Bankası’nın artırdığı 625 bp’lik faizi pekiştiriyor. “Dengelenme, disiplin ve değişim” olarak YEP’in kurgulandığını belirten Albayrak, enflasyonun 2019’da dengeleneceğini söyledi. Faiz artışı ve YEP ile piyasalarda olumlu seyrin beklentisi artıyor.

2021 itibariyle yüzde 5 büyümenin gerçekleşeceğini söyleyen Berat Albayrak, bu gelişmeyi üretim ve ihracatta katma değer odaklı stratejilerin öncülüğüne bağladı. Enflasyonun dengelenme sürecine eş zamanlı olarak mali disiplin sağlanacak.

YEP açıklamasında cari Açık/GSYH hedefinin 2019 yılında yüzde 3,3, 2020 yılında yüzde 2,7 ve 2021 yılında yüzde 2,6 olduğu belirtildi. Cari açığın düşürülmesi noktasında petro-kimya, ilaç, enerji, kimya, gibi alanların öncelikli yatırım alanları olduğu söylendi.

Program içeriğinde bir diğer yenilik olarak kurulan Kamu Maliyesi Dönüşüm ve Değişim Ofisi’nin sürekli sahada olacağı konusunda  gelen açıklamada sürecin makro ihtiyati politikalara benzetilebileceğini görüyoruz. Teşhis aşamasından sonra operasyonun yapılması ve daha sonrasında sürecin denetlenmesi hamlelerin tesirini artırabilir.

Açıklamayla gerileme görülen BİST endeksinde kazanımlar devam ediyor.

BİST için Yükseliş Trendi Rüzgarları EsiyorBorsa İstanbul’un güçlendiği son günlerde faiz artırımı amacı, Bankalar Kurulu anlaşması ve yeni açıklanan orta vadeli politika ile teyit ediliyor. Endeske olan teknik bakış 94.500 puan üzerinde seyredeceği haftalık süreçin, yükseliş trendini başlatacağı yönündeydi. Bu gelişmelerle destekenebilecek olan yükselişin, bir trende yol açma ihtimali giderek artıyor.

Piyasaların odaklanacağı bu yatırıma öncülük eden sektörlerde üretim ve katma değer detayı ile takip edilebilecek hisseleri VESTL, TUPRS, PETKM, AKSEN, ECILC, SODA, ODAS olarak izleyebilir ve bu portföyü artırabiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum