Yatırım yapmaya başla!

2019 Bütçesi Hakkında Konuşan Albayrak’tan Enflasyonla Mücadelede Güçlü Performans Vurgusu!

TBMM Genel Kurulu'nda, 2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi görüşmeleri kapsamında konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıklamasından satır başları şöyle…
2019 Bütçesi Hakkında Konuşan Albayrak’tan Enflasyonla Mücadelede Güçlü Performans Vurgusu!

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) bütçe görüşmelerinde konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, enflasyonun Kasım’da olduğu gibi Aralık ayında da güçlü performans göstereceğini söyledi. 2019 yılı bütçesini Genel Kurul’a sunan Albayrak, ABD Merkezi Bankası’nın (FED) sıkılaşmaya gitmesiyle birlikte gelişmekte olan ülkelere sermaye akımlarının azalacağını, Türkiye için 2018’de %3,8, 2019’da %2,3 oranında büyüme beklediklerini bildirdi.

Küresel ekonomide aşağı yönlü risk faktörlerinin mevcut olduğunu dile getiren Albayrak, son dönemde sert dalgalanma gösteren petrol fiyatlarından gelişmiş ülkelerin ekonomisine kadar birçok konuya değindi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 2017 yılında küresel ekonominin yatırım ve uluslararası ticareti sayesinde güçlü bir performans sergilediğini söyledi.

Son dönemde düşen petrol fiyatlarının ihracatçıları olumsuz etkileyeceğini belirten Albayrak, gelişmiş ülkelerin ekonomilerinin büyümesinde yavaşlama olmasını beklediklerini ifade etti. Uluslararası kuruluşlarının 2019 yılı küresel büyüme tahminlerini aşağı yönde revize ettiklerini hatırlatarak, artan karmacılık söylentilerinin etkisiyle uluslararası ticaretin de hız kaybettiğini sözlerine ekledi.

Küresel ekonominin 2018 yılında %4,2, gelecek yıl ise %4 oranında büyüme gerçekleştirmesinin tahmin edildiğini söyleyen Albayrak, Türkiye’deki tüketici fiyat endeksi rakamlarına dair beklentilerini de paylaştı.

Albayrak, Kasım’dan sonra, Aralık ayında da enflasyonla mücadelede güçlü bir performans yakalayacaklarını belirtti.

2018’de 170 milyar dolar ihracat ve işsizlikte %11,3 oranının öngörüldüğünü dile getiren Bakan Albayrak, cari açığın yıl sonunda 36 milyar doların altına inmesini beklediklerini söyledi. 2019 bütçesinin Yeni Ekonomik Program’daki dengelenme sürecinin en temel destekleyicisi olduğunu, bütçenin en önemli özelliğinin tasarruf olduğunu belirten Berat Albayrak, mali disiplinli ekonomi politikasının temel çıpa olarak belirlendiğini ifade etti.

Ek olarak personel ücretlerine 2019 yılında yansıtılacak olan enflasyon farkı ödemeleri ile 2018 yılında kadroya geçen taşeron işçilerin ücret ödemeleri nedeniyle personel giderlerinin %35,6 oranında arttığını ve 293 milyar 678 milyon liraya yükseldiğini anlattı. Enflasyon Kasım ayında piyasa beklentilerinden daha iyi bir toparlanma göstererek aylık bazda %1,44 oranında gerilemişti.

Hazine Bakanı yılın üçüncü çeyreğinde iç talep ve ivmenin kaybedildiğini fakat olumsuzlukların en aza indirildiğini söyledi.

Albayrak, ekonomik aktivitedeki göreceli ivme kaybının ülkelerdeki büyüme kaybından kaynaklandığını, finansal istikrarı desteklemek amacıyla gerekli tedbirlerin alındığını ve bunu finansal piyasalar üzerinde olumlu etkilerinin görülmeye başlandığını bildirdi.

Sıkı para ve maliye politikaları uygulanan bir büyüme politikası izleneceğini, enflasyona dair gelişmelerde enerji, döviz ve işlenmemiş gıda taleplerindeki artışın belirleyici olacağını ve enflasyonda dengelenme sürecinin başladığını dile getirdi. Etkin olmayan vergi indirim ve istisnalarının kaldırılacağını, mecbur kalınmadıkça da bu tür uygulamaların getirilmeyeceğini ifade etti.

2019 yılı bütçesinden sağlığa 157 milyar lira, eğitime 161 milyar lira ayrıldı.

Reel sektörü desteklemeye devam edeceklerini belirten Albayrak, yerel yönetimlere ayrılan kaynak miktarının artırılarak 93,6 milyar liraya ulaştığını, sosyal harcamalara 62,1 milyar TL, tarıma 26,5 milyar TL ve reel kesim kesintileri için 32,8 milyar TL ayrıldığını söyledi.

Sermaye piyasalarında Ekim ayında dolar cinsinden başarılı bir ihraç gerçekleştirildiğini, beklentinin 3 katı taleple karşılaşıldığını, sermaye piyasalarının geliştirilmesi ve derinleştirilmesi kapsamında VDMK (varlığa dayalı menkul kıymet) ihracının geçen hafta yapıldığını ve 118 farklı yatırımcıdan talep geldiğini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum