Yatırım yapmaya başla!

Berat Albayrak Büyümeyi ‘En Kötüsü Geride Kaldı’ Şeklinde Yorumladı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'nin 2018 yılı büyüme rakamlarını, en kötüsü geride kaldı şeklinde yorumladı. İşte detaylar;
Berat Albayrak Büyümeyi ‘En Kötüsü Geride Kaldı’ Şeklinde Yorumladı

Türkiye ekonomisi, 2018 yılında yüzde 2,6 oranında büyüme kaydederken, yılın dördüncü çeyreğinde yüzde 3 oranında daralma yaşadı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, büyüme rakamlarını Twitter hesabı üzerinden yorumladı ve iktisadi faaliyette en kötünün geride kaldığını söyledi.

Bakan Albayrak, büyüme rakamlarının piyasa beklentilerinde gerçekleştiğini söyledi ve en kötü beklentilerin gerçekleşmediğini belirtti.

Albayrak, “2018 son çeyrek büyümesi yüzde -3 olarak piyasa beklentileri doğrultusunda gerçekleşmiştir. İç ve dış dengelenmeyi bir arada sağladığımız bu dönem, cari açık ve enflasyonda düşüş başlattık. İktisadi faaliyette en kötü geride kalmıştır. Büyümede en kötü beklentiler gerçekleşmemiştir,” ifadelerini kullandı.

Albayrak, tarihin en ciddi spekülatif saldırısının gerçekleştiğini ve küresel alanda da büyümenin yavaşladığı bir dönemde olunduğunu söyledi. Bu koşullara rağmen 2018 yılında, 2008 ve 2001 krizi dönemlerinde olduğu gibi bir durumun gerçekleşmediğine dikkat çekti. Yaşanan kötü sürecin, çok kısa bir sürede başarılı bir şekilde atlatıldığını vurguladı.

Albayrak, son çeyrekte görülen daralmaya rağmen net dış talebin büyümeye %9,7 puan pozitif katkı sağladığına dikkat çekti.

Bunun dengelenme sürecinin öngörüldüğü şekilde devam ettiğinin önemli bir işareti olduğunu dile getirdi. Son dönemde finansal piyasalarda gözlenen olumlu gelişmelerin, enflasyondaki düşüş trendinin, öncü göstergelerdeki iyileşmelerin, finansmana erişimde atılan adımların ve istihdam seferberliğinin etkileri ile 2019 yılı büyümesinin YEP öngörüleri çerçevesinde gerçekleşeceğine inandıklarını söyledi.

2019 yılına ait güncel verilerin ise ekonominin hızlı bir toparlanma eğilimine girdiğini gösterdiğinden bahsetti. Albayrak, “Büyümedeki yavaşlamanın geçici bir durumu yansıttığını ve ılımlı toparlanma eğiliminin başladığına işaret etmektedir. Artan ihracat ve turizm gelirleri, büyümeyi besleyen ana kalemler olacaktır,” ifadelerini kullandı.

Bakan Albayrak, ekonomi politikalarında güçlü bir koordinasyon dönemi yaşandığını belirtirken, Nisan ayı itibarıyla yapısal tarafta atılacak adımlar ile sürecin daha da güçlendirileceğini vurguladı. YEP kapsamında cari açığı azaltıp, katma değerli üretimi artıracaklarını ve milletin refahını yükseltecek politikaları kararlılıkla uygulamaya devam edeceklerini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum