Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Benzin Fiyatlarını Zamlandıran İran Hükümeti, Elde Edilen Geliri İhtiyaç Sahiplerine Bağışlayacak!

İran'da benzin fiyatlarına yapılan %300'lük zamdan elde edilen gelirin bir bölümü, hükümet kararıyla bugünden itibaren düşük gelirli vatandaşlara bağışlanacak.
Benzin Fiyatlarını Zamlandıran İran Hükümeti, Elde Edilen Geliri İhtiyaç Sahiplerine Bağışlayacak!
Son Güncelleme: 
Yorum

İran, benzin fiyatlarına yapılan zamlarla yankılanıyor. Bir süredir ertelenen ve uzun süredir gündemde olmasına rağmen netliğe kavuşamayan zam fikri, ülkede benzin fiyatlarının %300 artırılmasıyla sonuçlandı.

Cuma günü açıklanan petrol zammının ardından vatandaşlar başta başkent Tahran olmak üzere Şiraz, İsfahan, Meşhed, Kerec, Tebriz ve Urumiye gibi büyük şehirlerde eylemlerini sürdürdü ve güvenlik güçleriyle karşı karşıya geldiler.

Benzin Fiyatlarını Canlı Olarak Takip Etmek için Tıklayın!

Eylemlerin başladığı andan şimdiye kadar İran’da bulunan yaklaşık 100 banka şubesi, çok sayıda hükümet binası ve iş yeri yakıldı. ABD yaptırımlarıyla ekonomik krizle karşı karşıya kalan bölge halkı zamma sert tepki gösterip protestolara yönelirken, bini aşkın gösterici göz altına alındı. Hükümet ise halihazırda devam eden eylemlerin tam ortasında yeni bir karara vardı.

Hükümetin kararı çerçevesinde, ülkede benzine getirilen %300 zamdan elde edilen gelirin bir kısmı, bugünden itibaren dar gelirli vatandaşlara bağışlanacak.

Benzine Getirilen Zam Dar Gelirlilere Bağışlanacakİran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, kararı katıldığı Bakanlar Kurulu toplantısında duyurdu. Daha önce halka vaat edilen para yardımlarının bugünden itibaren hayata geçirileceğini açıklayan Ruhani, paranın vatandaşlara ulaştırılması için Bütçe ve Planlama Kurumu’na gerekli talimatları verdiğini açıkladı.

Ülkede geliri en az olan vatandaş grubundan başlanarak yaklaşık 60 milyon kişiye para yardımı yapılmasının planlandığını belirten Ruhani, yardımların hafta sonuna kadar tamamlanmış olacağını duyurdu. Ruhani ayrıca söz konusu bu 60 milyon kişi içinden 23 milyonunun ekonomik durumunun çok daha kötü olduğuna işaret etti.

Ruhani, Cuma günü yaptığı konuşmasında 4 aydır benzin fiyatlarına zam yapılmadığını ifade etmiş, artışların halkın menfaatleri doğrultusunda ve düşük gelirli vatandaşlara yardım amaçlı yapıldığını söylemişti. İran’ın ekonomik krizle savaşmasına rağmen fiyat artışından kazanç elde etmeyi düşünmediğini belirtmiş ve bu gelirin 60 milyon ihtiyaç sahibine dağıtılacağının haberini vermişti.

Şu an İran’da 18 milyon aileye kişi başına 45 bin tümen temel yaşam desteği hükümet tarafından sağlanıyor.

45 Bin Tümen Yaşam Desteği SağlanıyorBenzindeki fiyat artışıyla geliri artacak olan dar gelirliler bundan böyle kişi başına 55 bin, 2 kişilik bir aileye 103 bin, 3 kişilik aileye 138 bin, 4 kişilik aileye 182 bin ve 5 kişilik aileye de 205 bin tümen yardımdan faydalanacak.

Öte yandan İran’ın eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad zamanında dar gelirli vatandaşlara temel yaşam desteği amaçlı kişi başı 45 bin tümen yardım sağlanıyordu. Şu an 82 milyon nüfusu bulunan İran’da, 60 milyon ihtiyaç sahibi benzin zammı geliri sayesinde yoksulluktan biraz olsun kurtulacak ve daha iyi yaşam şartlarına sahip olacak.

Hükümetin bu kararının yüksek petrol fiyatları nedeniyle eylemlerine devam eden vatandaşları sakinleştirip sakinleştirmeyeceği ise şu an için merak konusu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu