Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Krallar Karşılaşıyor: “Bentley Continental Convertible GT V8 S ve Mercedes S63 AMG Cabriolet”

Mercedes ve Bentley tasarladıkları üstü açık arabalarla gövde gösterisi yapıyorlar. Peki, iki güçlü modelin hangisi diğerlerine göre daha üstün, dersiniz?
Krallar Karşılaşıyor: “Bentley Continental Convertible GT V8 S ve Mercedes S63 AMG Cabriolet”
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çağımızın teknolojik gelişmelere açık olması birçok alanda farklılaşmayı beraberinde getirdi. Bu alanlardan biri de asfaltın hakkını veren süper arabalardır. Özellikleri, donanımları ve benzeri tüm değişimleriyle; markaların liderlik yarışlarını kızıştırmayı başaran gelişmeleri bugün olağan bir şeklide karşılıyoruz. Hangisi daha iyi, hangisi daha teknolojik, hangisi daha donanımlı demek; kısacası arabalar arasında kıyaslama yapmak; gelişimlerin ardından zor bir hale geldi. Özellikle lüks klasman araçlarda bu seçim daha da zorlaştı. Eskiden bir araba çıkardı kronik sorunları olurdu ancak yadırganmazdı, eksikler göze batmazdı. Gelişimlerle birlikte dünyada ki en iyi olma yarışı kusursuzluğu da beraberinde getirdi. Kimi firma el yapımı araçlar yaparken kimi ise fabrikasyon ortamlarda araç üretmeye başladı. Her iki üretim şeklinde de hatalar en aza indirgenerek imalatlar tamamlanıyor.

Fazla değil, 15 yıl önce 250 km hız yapan otomobillere gıpta ile bakılırken, bugün yapılan 350 km hızlar normal geliyor. Bentley ve Mercedes; işte bu arabalar yukarıda yaşadığımız tüm şaşkınlıkları olağan hale getirmeye başladı. Her ikisi de lüksün ve sağlamlığın simgesi oldu. Sınırları zorlayan durumlar, bu iki markanın altyapısından çıkıyor. Dizayn ve spesifik karakterler bu markalarda yıllar geçse de değişmeyen unsurlardır. 2003 yılında üretimine başlanan Bentley Continental serisi, Convertible modeli ile Mercedes-Benz’in eşsiz üstsüzü S63 AMGye kararlı bir şekilde meydan okudu. İkisi de modellerinin spor versiyonlarını yaparak, yarışa oldukça donanımlı başladılar. Konforda sportifliği yaşatan bu otomobiller pahalı. Bakalım Kralların Gövde Gösterisinde kim galip gelecek.

Bentley Continental Convertible GT V8 S ve Mercedes S63 AMG Cabriolet Dış Tasarımları

Bentley Continental Convertible GT V8 S ve Mercedes S63 AMG Cabriolet Dış TasarımlarıÜstü açık prensler ayırt edilmesi zor olan bir yarışa girdiler. Bentley Continental GT Convertible, geniş titanyum görünümlü kaputu ile agresif olduğunu daha ilk baştan belli ediyor. Dik tasarlanan ön ızgara, alt hava girişleri ile mükemmel uyum sağlamış. Çift far yapısı mercekli Led aydınlatmalarla tamamlanmış. Karoser yapısında dışa vuran esrarengiz tonlar her noktasına yansımış. Görünümü ile rakiplerine vermek istediği mesajları direkt olarak iletiyor. Mercedes’in benimsediği umursamaz bakışı ve net duruşu rakiplerine meydan okumayı başarıyor.

S Cabrio için yeniden tasarlanan kaput ve cam yapısı 4 kapılı versiyonundan daha iyi yapılmış. S-63 AMG Cabrio bence dış tasarım ruhunu Maybach versiyonundan almış diyebiliriz. Firmanın her iki modelinde açılır tavan, 20 saniye içinde istediğiniz pozisyona gelebiliyor. Coupe modellerin çatısız hali olarak düşünürsek, iki modelin de aynı kilo ve performansı yakalaması tamamen ustalık işi olmuş. Üstleri kapandığında her iki firma ultra sessizlik için farklı katmanlardan oluşan yalıtımlar yapmış. Tabi 100 km hızla üstü açık giderken kimse sessizlik beklemiyor! Zekanın örneği bu otomobillerde tavanlarını kapatsanız bile sizi koruyan hava yastığını ihmal etmemişler.

Bentley Continental Convertible GT V8 S ve Mercedes S63 AMG Cabriolet İç Dizayn Karşılaştırması

Bentley Continental Convertible GT V8 S ve Mercedes S63 AMG Cabriolet İç Dizayn Karşılaştırmasıİngiliz ve Almanların buluşmasında en iyi kalite yarışı, iç karoserde de devam ediyor. Bu araçların koylara çekilmiş yatlardan hiç bir farkı yok. Üreticiler en başta bu arabalar için size özel seçenekler sunabiliyor. Renk kombinleri ile aracın sadece size özel olmasını sağlıyorlar. Mercedes’in Nappa deri koltukları ısıtma-soğutma-masaj ve hafızalı olarak geliyor. Thermotronic iklim kontrollü kliması, içerideki ısıyı optimum olarak ayarlayarak üstü açıkken bile üşütmeme garantisi veriyor. Kötü kokulara karşıda korunan S63 AMG’de 12 adet ortamı kontrol eden sensörler vardır.

GCM Yatırım Banner

Bentley’in Kapitone deri koltukları ısıtmalı-soğutmalı-elektrikli ve masaj yapma özelliklerine sahiptir. Vücut ısısına duyarlı ve AirClean özellikleri olan klima araçta mevcuttur. En iyi ses kalitesi için Naim Premier ses sistemi tercih edilmiştir. Mercedes’de  ise dünyanın en iyisi olarak bilinen Burmester 18 hoparlörlü Audio sistemi kullanılmaktadır. Mercedes oldukça büyük bilgi ekranı ile gelirken, Bentley daha küçük boyutlarda dokunmatik ekran kullanmıştır. Her iki modelde de standart olan; ABS, ESP, 4×4, ASR ve tork kontrol sistemleri mevcuttur. Mercedes bir adım öne geçerek, gelişmiş gece görüş sistemleri ile otomatik olarak cisim algılaması yapabiliyor. Kaza önleme sistemleri ve otonom sürüş sağlamanıza yardımcı olan donanımlar her iki araçta bulunan ortak özelliklerdir.

İki Modelin Boyutları Tek Kapı Cabrio Araçların Üzerinde

İki Modelin Boyutları Tek Kapı Cabrio Araçların ÜzerindeMercedes ve Bentley’in bu modelleri her ne kadar tek kapılı araç olsa da, boyut bakımından birçok 4 kapılı araçlardan büyüklerdir. Mercedes S63 AMG; 5206 mm uzunluk, 1871 mm genişlik, 1473 mm yükseklik sunarken; Bentley GT Convertible, 4806 mm uzunluk, 1944 mm genişlik, 1403 mm yükseklik sunuyor. Gördüğümüz gibi Mercedes’in uzunluğu fazla iken Bentley’in de genişlik boyutu büyüktür. Bunların yanı sıra önemli olan bir detayda araçların ağırlıklarıdır. Donanımları ve motor ağırlıkları sayesinde araçlar oldukça fazla kilolara çıkmışlardır. Bentley 2470 kg iken, Mercedes 2180 kg olarak ölçülmüş. Görüyoruz her iki arabada 2 ton üzerinde ancak Bentley’in daha fazla ağırlığı olduğunu görüyoruz.

İkisinin de Motor Güçleri Yüksek

İkisinin de Motor Güçleri YüksekGüç savaşında bakalım birbirlerine üstünlük sağlayabilecekler mi? Mercedes motor ünitesi olarak 5.5 litre hacimden 525 beygir güç sunarken, Bentley ise 4.0 litre hacmine ve 521 beygir gücüne sahiptir. Her iki üretici firma, modellerinde V8 silindiri uygun görmüşler. Üstü açık prensler gerçekten güçlüdür. Hatta neler yapabilecekleri tahmin edilmeyen ünitelere sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Acaba maksimum hızlarda ve kalkışlarda üstünlük yarışı ne sonuç verecek? Mercedes S63 AMG 3.7 saniyede 100 km hıza çıkabilirken, Bentley 4.3 saniyede 100 km hıza çıkıyor. Her iki modelinde 250 km/h ile sınırlandırılmış hız limitleri vardır. Özel istekle hız sınırını kaldırma şansınız vardır. Oldukça güçlü ve yüksek hız potansiyeli olan bu araçlara 250 km hız biraz hafif kaçabilir. S63 AMG, Bentley GT’ye göre daha seri hareketler sunuyor. Bentley’de, Alman Audi tarafından geliştiren motoru kullanıyor. Belki de Bentley’in 1 saniye gecikmesini ağırlığına, 290 kilo daha fazla olmasına bağlayabiliriz.

Farklı ülkelerin otomobilleri olsalar da Bentley’in bu modeli Alman mühendisler tarafından yapıldı. Üstünlük yarışında görüyoruz ki, birbirlerine karşı yarışta çok fazla üstünlük kuramadılar. Mercedes’in son zamanlarda geliştirdiği teknolojik donanımlar; Bentley’e göre biraz fazla diyebiliriz. Spor araba tadında iletişim kuracak olursak Bentley duruş itibari ile kendini daha çok belli ediyor. Mercedes’in yaptığı ne kadar Cabrio olsa da, kalıplarını kırmadığını görüyüyoruz. Üstünlük kuramadıkları bir unsur da fiyatları. Her iki modelinde Türkiye fiyatı yaklaşık olarak 1.3 milyon TL’dir. Bu arabalara sahip olmak için bu paraları gözden çıkarmanız gerekiyor. Sahip olabilseniz tercihiniz hangi markadan yana olurdu?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.