Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Eski AMB Yetkilisi, BIS’te Yeni Dijital Para Ofisine Liderlik Edecek

AMB'de eski bir yönetim kurulu üyesi olan Benoit Coeure, Uluslararası Ödemeler Bankası'ndaki yeni dijital para ofisine liderlik edecek.
Eski AMB Yetkilisi, BIS’te Yeni Dijital Para Ofisine Liderlik Edecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Merkez Bankası (AMB) eski yönetim kurulu üyesi Benoit Coeure, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, dijital para birimleri gibi finansal teknolojiye odaklanan Uluslararası Ödemeler Bankası’nda (Bank of International Settlements – BIS) yeni bir birime liderlik edeceğini söyledi.

Teknolojinin dünyadaki merkez bankalarını nasıl etkilediğini anlamak için bu yılın başlarında kurulan BIS’in yeni İnovasyon Merkezi’ni çalıştırmak için Coeure seçildi. Girişim, Facebook ve Apple gibi büyük teknoloji şirketleri hızla finansal hizmetlere doğru genişlemenin ortasında geliyor.

‘Merkez bankalarının merkez bankası’ olarak bilinen BIS, İsviçre’nin Basel şehrinde bulunuyor. ABD Federal Rezervi, AMB ve Çin Halk Bankası (PBOC) da dahil olmak üzere 60 merkez bankasına ait bir kurumdur.

Merkez Bankalarının Merkez BankasıCoeure, Pazartesi günkü basın açıklamasında, “Bu hızlı teknolojik değişim sürecinde uzmanlığımı küresel merkez bankacılığı topluluğuna getirmek için sabırsızlanıyorum. Finansal istikrarı desteklemek ve finansal katılımı teşvik etmek için inovasyonu en iyi şekilde kullanmalıyız,” ifadelerini kullandı.

Coeure, pazar altyapısından, ödemelerden ve ödeme sistemlerinin denetiminden sorumlu olduğu AMB’de 2012’den bu yana AMB’nin yönetim kurulu üyeliği yapmıştır.

Coeure, AMB’de 2012 yılından bu yana pazar altyapısından, ödemelerden ve ödeme sistemlerinin denetiminden sorumlu yönetim kurulu üyesiydi. Fransız iktisatçı aynı zamanda stablecoin üzerinde çalışan Group of Seven isimli çalışma grubuna liderlik etmiş ve teknolojinin dünyanın ödeme altyapısını nasıl şekillendirdiğine dair öncü bir isim olmuştu.

Eylül ayındaki bir konuşmada Coeure, Facebook’un Libra olarak adlandırılan kripto para birimi projesinin dünyadaki merkez bankaları için uyandırma çağrısı olduğunu söylemişti.

Coeure Libra YorumuCoeure, “Hızlı, güvenilir ve ucuz sınır ötesi ödemelere olan talebin önümüzdeki yıllarda daha da artması bekleniyor. Politika yapıcılar ve merkez bankaları bu zorluklara cevap vermelidir,” ifadelerini kullanmıştı.

Tüm dünyadaki milletvekilleri, politika yapıcılar ve düzenleyiciler; finansal istikrar, kara para aklama, terörizmin finansmanı ve veri gizliliği gibi riskleri belirterek Libra’yı eleştirmişti. Bazı AB yetkilileri, şirketler konsorsiyumu tarafından desteklenen istikrarlı bir madeni paranın tehlikeye attığını söyleme çabalarını tamamen engelleme sözü verdi.

Kripto para birimi projesinin amacı, Facebook ve kâr amacı gütmeyen Libra Birliği’ne göre; dünya genelindeki kullanıcılara daha hızlı ve kolay ödemeler sağlamaktır. Coeure’in, AMB’de sekiz yıllık görev süresi, 31 Aralık’ta sona eriyor ve yeni görevine 15 Ocak 2020’de BIS^te başlayacağını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu