Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Belirsizlik Yatırımcıları Temkinli Davranmaya Zorlarken ABD Hisseleri Geriledi

Ticaret anlaşmasından doğan belirsizlik ABD hisse senetlerinin gerilemesine yol açtı.
Belirsizlik Yatırımcıları Temkinli Davranmaya Zorlarken ABD Hisseleri Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD ve Çin arasında yapılacak ticaret anlaşmasına ilişkin Pazartesi günü bazı yeni gelişmeler kaydedildi. Beyaz Saray ticaret danışmanı Peter Navarro, anlaşmanın imzalanması için gelecek haftayı işaret ederken yine de asıl teyitin Başkan Donald Trump veya ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer tarafından yapılacağını açıkladı. ABD cephesinde durumlar böyleyken Çin basınında ise ülkenin Başbakan Yardımcısı Liu’nun anlaşmayı imzalamak amacıyla bu hafta Washington’a uçacağı haberleri yer aldı.

Fakat böyle bir ortam yatırımcıları alıma yönelik hareket ettirmeye yetmedi ve yeni hamleler yapmaya yanaşmadılar. Bu durum ABD hisse senetlerinin gerilemesine neden oldu.

Yatırımcılar Alıma YönelmediAralık ayı Wall Street yatırımcıları için oldukça karlı geçti. Kazançlarını nakde çevirmek isteyenler satışlara başladı. Üç ana endeks olan Dow Jones, S&P 500 ve Nasdaq son 4 hafta içindeki en sert gerilemesini kaydetti. Dow Jones endeksi kapanışta 183.12 puan ve %0,64 gerileyerek 28.462,14 puana geriledi. S&P 500 endeksi de 18.73 puan kaybıyla kazançlarını %0,58 azaltarak ve 3.221,29 puan ve Nasdaq endeksi de 60.62’lik puan ve %0,67’lik değer kaybıyla 8.945,99 puan oldu.

Boeing hisseleri %1,13 gerileme ile Dow Jones endeksi içindeki düşüşte en fazla payı olan şirket oldu. IBM ise endeks içinde en fazla düşüş kaydeden hisse olarak kaydedildi. 2019 yılı içinde kazançlarını %22 oranında artıran Dow Jones endeksi, 2017 yılından bu yana en iyi performansını sergiledi.

Bu yıl içinde S&P 500 endeksinin değer kazancı ise %28 seviyesinde ölçüldü. Bu, 2013 yılından bu yana kaydedilen en iyi yıllık performansa işaret etti. Nasdaq endeksi de 2019’da %35 oranındaki değer artışıyla tıpkı S&P 500 gibi 2013’ten bu yana en iyi performansını kaydetti.

Yatırımcıların risk iştahını azaltan etkenlerin başında Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) beklemeye geçerek ABD ve Çin arasındaki ticaret görüşmelerinin bundan sonraki seyrine odaklanması geliyor.

ABD-Çin Ticaret AnlaşmasıABD’nin makroveri ajandasında Kasım ayı dış ticaret açığı %5,4 gerileyerek 63,2 milyar dolara çıktı. Beklentilere göre rakam 68,7 milyar dolar seviyesinde gelecekti. Fakat açıklanan rakam beklentilerin altında kaldı. ABD’nin Pazartesi günü açıklanan bekleyen konut satışları ise aylık bazda %1,2 artarak %1,4 olan beklentileri karşılamadı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu