Yatırım yapmaya başla!

Belçikalı Tarım Üreticilerini Pandeminin Yanında Bir de Kuraklık Vurdu

Salgın döneminde gıda tedarik zincirinin bozulmasıyla zor günler geçiren Belçikalı çiftçiler, su sıkıntısının son yılların en yüksek seviyesine ulaşmasıyla daha ciddi bir sorunla karşı karşıya.
Belçikalı Tarım Üreticilerini Pandeminin Yanında Bir de Kuraklık Vurdu

11 milyon nüfuslu Avrupa Birliği ülkesi olan Belçika su kıtlığı riski olan ülkeler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Dünya Kaynaklar Enstitüsü (WRI) verilerine göre su kıtlığı riski sıralamasında dünyada 23., Avrupa Birliği ülkeleri arasında ise üçüncü sırada yer almakta.

Ülke zaten su sıkıntısı nedeniyle kuraklık tehlikesi ile karşı karşıyaydı. Ancak son dönemde evsel su kullanımının artması ve su kaynaklarının 30 yılın en düşük seviyesine gerilemesi ile ülke doğal afetler arasında en ağırı olarak nitelendirilen kuraklığa bir adım daha yaklaşmış durumda.

Zaten Covid-19 pandemisi ile mücadele eden ülke, bir de su kaynaklarının az olması ve tarımsal üretimin azalması ile çiftçilerin yaşadığı sorunlarla uğraşıyor.

WRI raporuna göre 2025 yılına kadar 3,5 milyar insan su kıtlığı yaşayabilir.
Evsel Su Kullanımı Arttı
Kaynak: Dünya Kaynaklar Enstitüsü

En son yayımlanan boru göre son 50 yılda evsel su talebi diğer sektörlerden çok daha büyük oranda artış göstererek %600 büyüdü. Su ihtiyacının artan nüfusa bağlı olarak her geçen gün yükseldiği belirtilen raporda su kaynaklarının tarım, enerji üretimi, sanayi dışında hayati öneme sahip olduğunun altı çizildi.

Araştırmalara göre şu anda dünya genelinde 1 milyardan fazla insan su sıkıntısı yaşıyor. Bu sayının 2025 yılına kadar 3,5 milyara ulaşması tahmin ediliyor. Tatlı su kaynaklarının kirlenmesi, ekosistemin bozulması, yağış modellerinin değişmesi ve iklim değişikliği de su kaynaklarının azalmasında önemli faktörler arasında yer alıyor.

Geride bıraktığımız yüzyıl içerisinde tarım ve hayvancılıkta kullanılan su talebi %100’den fazla artarken sanayi alanında bu oran üç kattan daha fazla oldu.

Nüfus artışına ve 2005 – 2015 yılları arasında su kaynaklarının azalmasına rağmen Amerika 30 gelişmiş ve gelişmekte olan ülke arasında kişi başı en yüksek su kullanımına sahip ülke konumunda. Belçika ise dünyada su kıtlığı riski ile karşı karşıya olan 23. ülke olarak sıralanıyor.

Belçikalı çiftçiler koronavirüs salgınının gıda zincirini aksatmasının yanında, bir de kuraklıkla mücadele ediyor.
Belçika Coronavirüs Vakaları
Kaynak: Worldometer

Worldometer verilerine göre Belçika’da şu ana kadar 9 bin 430 kişi hayatını kaybetti. 58 bin 61 aktif vaka bulunurken 15 bin 682 kişi iyileşti. Salgın nedeniyle getirilen kısıtlamalar yüzünden restoranlar kapanıp, gıda tedarik zinciri aksayınca üreticiler bu durumdan olumsuz etkilenmişti. Fakat şimdi çok daha ciddi bir sorun olan kuraklıkla savaşmak zorundalar.

Batı Flanders eyaleti valisi Carl Decaluwe, 19. yüzyıldan bu yana en kurak Mayıs ayının yaşandığını söyledi. Yser nehrinden su pompalamayı yasaklayan Decaluwe, 30 yıldır bu kadar düşük su seviyesi görmediklerini ve 120 yılın en kurak haftasının yaşandığını dile getirdi.

Derelerden su çekilmesini yasaklamak zorunda kaldıklarını, aksi takdirse çok uzun sürecek kuraklık dönemi yaşanacağını kaydetti. Derelerden su pompalayan kesim ise kuşkusuz ki üreticiler. Çiftçiler su ihtiyacını karşılayamazken, zaten koronavirüs nedeniyle son dönemde yaşanan sıkıntılara tuz biber oldu.

Kaaskerke kasabasından bir çiftçi, normalde dönüm başına 50-60 ton mısır aldığını fakat şu süreçte toprağın susuzluktan çatladığını ve bu mahsulüsün yarısını bile alsa sevineceğini söyledi.

Belçika’da bazı bölgelerde 4 yıldır kuraklık yaşanıyor. Zaman zaman da tarımsal üretime ne kadar zarar verdiğini açıklanan rakamlardan öğreniyoruz. Bilim insanları iklim değişikliğinin hava ve su koşullarını kötüleştirdiğini söylerken, Belçika Kraliyet Meteoroloji Enstitüsü’nden David Dehenauw, haftalarca yağmur yağabileceğini veya kuraklık olabileceğini dile getirdi.

Belçika normalde tarım için elverişli koşullara sahip bir ülke. Çiftçilik toplam işgücünün sadece %2’sini oluştursa da gıda ihracatı yapmak için yeterli üretim yapılabiliyor. Ancak yine de en çok ihracat yapılan ilk 10 ürün arasında yer almıyor.

Belçika İhracatı 92 Milyar Euro Azalabilir
Kaynak: Trading Economics

The Brussels Times’ta yer alan habere göre Belçika’nın ihracatı bu yıl salgın etkisiyle 92 milyar Euro azalabilir. Euler Hermes araştırmasına göre duş ticaretten en fazla etkilenmesi beklenen ülkeler; 250 milyar dolar düşüşle Çin, 224 milyar dolar ile ABD, 217,7 milyar dolar ile Almanya, 152 milyar dolar ile İngiltere, 145,7 milyar dolar ile Rusya, 144,8 milyar dolarla Japonya ve 133,9 milyar dolarla Hollanda olarak tahmin edildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum