Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Belçika GSYİH’si 3Ç20’de %10,7 Büyürken Yıllık Bazda Ekside Kaldı

Üçüncü çeyrek GSYİH verilerini açıklamada diğer Avrupa ülkelerinden erken davranan Belçika, yüzde 10,7'lik tarihi büyüme kaydettiğini duyurdu.
Belçika GSYİH’si 3Ç20’de %10,7 Büyürken Yıllık Bazda Ekside Kaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Belçika Merkez Bankası Perşembe günü yaptığı açıklamada, ülke ekonomisinin üçüncü çeyrekte güçlü bir ekonomik büyüme kaydettiğini söyledi. Merkez Bankası’na göre ülkenin gayri safi yurtiçi hasılası bir önceki çeyreğe göre yüzde 10,7 büyüdü.

Kurum ayrıca 2020’nin ikinci çeyreğine ilişkin verileri revize etti. Revizyonun ardından Belçika GSYİH’sinin ikinci çeyrekte yüzde 12,2’lik ilk tahminle karşılaştırıldığında yüzde 11,8 daraldığı bildirildi.

Euro Bölgesi’nin altıncı en büyük üyesi olan Belçika, genellikle çeyreklik verilerini ilk açıklayan ülkelerden biri olurken Fransa, İspanya, Almanya ve İtalya üçüncü çeyrek için ön GSYİH tahminlerini Cuma günü açıklayacak.

Belçika’nın gayri safi yurt içi hasılası, 2020 Eylül ayına kadarki üç ayda çeyreklik bazda yüzde 10,7 büyüdü.
Belçika GSYİH 3Ç20
Kaynak: Trading Economics

Ön tahmine göre rakam yüzde 8,9’luk büyüme beklentilerinin üzerine çıktı. Rakam, ekonomi koronavirüs krizinden çıkmaya devam ederken 1995’in ilk çeyreğinden bu yana en güçlü büyüme oranı oldu. Katma değerde bir önceki çeyreğe göre sanayide yüzde 12, inşaatta yüzde 18 ve hizmetlerde yüzde 9,9 oranında artış olduğunu gösteriyor.

Yıllık bazda ekonomi, yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 5,2 küçülerek, aşağı yönlü revize edilmiş yüzde 13,9’luk rekor daralmadan daha küçük düşüş kaydetti. Yani çeyreklik bazda tarihi artışa rağmen yıldan yıla büyüme keskin bir şekilde negatif olmaya devam etti ve Covid öncesi ekonomik aktivite seviyelerine geri dönüş belirtisi göstermedi.

Bu arada ülkedeki koronavirüs tablosunda endişeler artmaya devam ediyor.
Belçika 29 Ekim
Kaynak: Worldometers

CNN’in dünkü haberine göre Belçika’nın üçüncü büyük şehri ve bir koronavirüs merkezi olan Liege’deki bazı hastanelerdeki sağlık çalışanlarından, hastalığın herhangi bir belirtisini göstermedikleri sürece Covid-19 için pozitif çıksalar bile çalışmaya devam etmeleri istendi.

Üst düzey sağlık yetkilisi, Belçika’nın iki hafta gibi kısa bir sürede yoğun bakım yataklarının bitebileceği ve bazı hastanelerin personel sıkıntısı ile karşı karşıya olduğu konusunda uyardı. Ulusal halk sağlığı enstitüsü Sciensano‘ya göre 11,5 milyon kişinin yaşadığı ülke, geçen hafta günde ortalama 13 binden fazla vaka bildirdi.

Belçika’daki Covid-19 salgını, kişi başına düşen yeni vaka açısından Avrupa’da yalnızca Çek Cumhuriyeti’nden sonra ikinci en kötü salgını pozisyonuna sahip. Belçika’nın koronavirüsle mücadele sözcüsü Yves Van Laethem Belçikalılar davranışlarını değiştirmedikçe yoğun bakım ünitelerinin 2 bin hasta kapasitesine 15 günde ulaşacağı konusunda uyardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu