Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Belarus Cumhurbaşkanı: ABD Savaştan Yararlanmaya Çalışıyor

Belarus Cumhurbaşkanı Lukashenko, Ukrayna’yı Batılı ülkelerin yönettiğini belirterek, savaşa dair görüşlerini paylaştı.
Belarus Cumhurbaşkanı: ABD Savaştan Yararlanmaya Çalışıyor
HABER GİRİŞ

Belarus Cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko, Rusya’nın Ukrayna’daki işgalini savunarak, önemli açıklamalarda bulundu. Rusya’nın Kiev’i kışkırtması sebebiyle, harekete geçmesi gerektiğini söyleyen Lukashenko, “Ancak bu soruna Rusların dediği gibi plana göre mi yoksa benim hissettiğim gibi mi gittiğini söyleyecek kadar hakim değilim” dedi.

Kendisinin ve ülkesinin barıştan yana olduğunu, defalarca savaşın sona ermesi gerektiği çağrısında bulunduğunu hatırlattı.

“Kategorik olarak hiçbir savaşı kabul etmiyoruz. Artık savaş çıkmasın diye her şeyi yaptık ve yapıyoruz.” şeklinde konuşan Belarus Cumhurbaşkanı, Ukrayna’da nükleer silah kullanmanın kabul edilemez olduğunu dile getirdi.

Ardından sözü ABD’nin tutumuna getirdi. Açıklamasında “Şu anda gördüğümüz şey, ABD’nin durumdan yararlanmaya, müttefiklerini kendine daha da yakınlaştırmaya ve Rusya’yı Ukrayna’daki savaşta boğmaya çalışması” şeklinde sözlere yer verdi.

Beyaz Rusya’nın Moskova’nın yanında duran tek ülke olduğunu, diğer yandan Ukrayna’nın yanında 50’ye yakın devletin yer aldığını söyledi. Batılı ülkelerin yaptırımlarına karşı birlikte karşı koyabilmek için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile sık sık bir araya geldiklerini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Ukrayna’yı Başkan Vladimir Zelensky yerine Batı’nın yönettiğini düşündüğünü, kendi topraklarında fiilen bir savaş sürerken, askeri faaliyetler yapılırken, insanlar öldürülürken neden müzakerelerle ilgilenmediğini merak ettiğini aktardı. Ardından bu sorunun cevabının Washington’da olabileceğine dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın