Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Belarus Cumhurbaşkanı: ABD Savaştan Yararlanmaya Çalışıyor

Belarus Cumhurbaşkanı Lukashenko, Ukrayna’yı Batılı ülkelerin yönettiğini belirterek, savaşa dair görüşlerini paylaştı.
Belarus Cumhurbaşkanı: ABD Savaştan Yararlanmaya Çalışıyor
Yorum

Belarus Cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko, Rusya’nın Ukrayna’daki işgalini savunarak, önemli açıklamalarda bulundu. Rusya’nın Kiev’i kışkırtması sebebiyle, harekete geçmesi gerektiğini söyleyen Lukashenko, “Ancak bu soruna Rusların dediği gibi plana göre mi yoksa benim hissettiğim gibi mi gittiğini söyleyecek kadar hakim değilim” dedi.

Kendisinin ve ülkesinin barıştan yana olduğunu, defalarca savaşın sona ermesi gerektiği çağrısında bulunduğunu hatırlattı.

“Kategorik olarak hiçbir savaşı kabul etmiyoruz. Artık savaş çıkmasın diye her şeyi yaptık ve yapıyoruz.” şeklinde konuşan Belarus Cumhurbaşkanı, Ukrayna’da nükleer silah kullanmanın kabul edilemez olduğunu dile getirdi.

Ardından sözü ABD’nin tutumuna getirdi. Açıklamasında “Şu anda gördüğümüz şey, ABD’nin durumdan yararlanmaya, müttefiklerini kendine daha da yakınlaştırmaya ve Rusya’yı Ukrayna’daki savaşta boğmaya çalışması” şeklinde sözlere yer verdi.

Beyaz Rusya’nın Moskova’nın yanında duran tek ülke olduğunu, diğer yandan Ukrayna’nın yanında 50’ye yakın devletin yer aldığını söyledi. Batılı ülkelerin yaptırımlarına karşı birlikte karşı koyabilmek için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile sık sık bir araya geldiklerini ifade etti.

Ukrayna’yı Başkan Vladimir Zelensky yerine Batı’nın yönettiğini düşündüğünü, kendi topraklarında fiilen bir savaş sürerken, askeri faaliyetler yapılırken, insanlar öldürülürken neden müzakerelerle ilgilenmediğini merak ettiğini aktardı. Ardından bu sorunun cevabının Washington’da olabileceğine dikkat çekti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu