Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Beklentilerini Düşüren Nokia’nın Hisseleri %20’nin Üzerinde Geriledi

Nokia hisseleri, bugünkü açıklamaların ardından yüzde 20’nin üzerinde düştü.
Beklentilerini Düşüren Nokia’nın Hisseleri %20’nin Üzerinde Geriledi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Nokia, 5G yarışındaki rakiplerine ayak uydurmaya çalışmakta zorlanıyor ve şirket tarafından yapılan açıklamalar da bu durumu doğruluyor. Finlandiyalı telekom ekipmanı üreticisi bu yıl ve sonraki dönem için kazanç görünümü düşürdü ve temettü ödemelerini ıskartaya çıkardı.

Ayrıca yatırımcıları, Çin’de yavaşlayan talepler ve 5G satışları için yoğun rekabet konusunda uyardı. Negatif haber dizisi, şirketin hisselerini Helsinki’de yüzde 20’nin üzerinde düşüşe götürdü.

Nokia kazanç raporunda, yılın ilk dokuz ayındaki satışların yüzde 5 artarak 16.4 milyar sterlin (18.25 milyar dolara) çıktığını ancak dönem için kar üretemediğini bildirdi.

Nokia Yılın İlk 9 Ayında Satış Arttı Bu arada 5G işi için verilen mücadelenin sadece daha da kızıştığı aktarıldı. Nokia kazanç raporunda bu durumun üzerini çizerek bazı hesaplarda rekabet yoğunluğunun arttığını kaydetti.

Keza Nokia, 5G şebekeleri için 48 ticari sözleşme imzalarken rakip Huawei’in Amerika’nın ticari kara listesinde olmasına rağmen 60 adet sözleşme imzalamayı başardığı daha önce açıklanmıştı. ABD ayrıca ulusal güvenlik gerekçesiyle dünya genelindeki mobil şebeke operatörlerini Huawei ekipmanlarını kullanmamaya çağırıyordu.

Ne var ki ABD’nin ısrarlı çağrılarına rağmen Çinli teknoloji devi Huawei hiçbir güvenlik riski taşımadığını savunuyor ve Pekin’le asla veri paylaşımı yapmayacağını söylüyordu.

Nokia Huawei RekabetiHatta Huawei CEO’su Ren Zhengfei geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, firmanın rakipleri için eşit şartlı faaliyet alanı yaratmak amacıyla 5G teknolojisini bir ABD şirketine lisanslamaya istekli olduğunu söylemişti. Bazı analistler, Nokia’nın Huawei üzerindeki baskıdan yararlanacağını düşünse de Perşembe günü yayınlanan sonuçlar hayal kırıklığı yarattı.

GCM Yatırım Banner

Çünkü sonuçlar esas olarak 5G’nin dağıtımından sorumlu bölümdeki zayıflıktan kaynaklanmıştı. Nokia’nın şebeke birimi, geçen yılın aynı dönemine göre üçüncü çeyrek gayri safi karında yüzde 11’lik bir düşüş kaydederek 1.3 milyar euro (1.5 milyar $) olarak gerçekleşti. Nokia bunun kısmen nispeten yüksek 5G ürün maliyetlerinin ve aynı zamanda 5G’nin ilk aşamasında olmakla alakalı yüksek dağıtım hizmetlerinin sonucu olduğunu belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın