Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Beklentiyi Aşamayan Avrupa ÜFE ve Diğer Veriler Işığında Küresel Endeksler

Güncellenmeye devam eden ekonomik veriler ve primlenmesini sürdüren Stoxx Europe 600 endeksine dair ayrıntılar ve küresel gelişmeler;
Beklentiyi Aşamayan Avrupa ÜFE ve Diğer Veriler Işığında Küresel Endeksler
Yorum

Walgreens Boots Alliance’ın düşen hisse senetleri, eczane zincirinin kar beklentilerini azaltmasının ardından Salı günü Dow Jones Endüstri Ortalaması’nı çekerek yatırımcıların ekonomik türbülans korkusunun yeniden alevlenmesine kaynak görüldü.

Dow Jones Endüstri Ortalaması, son işlemlerde Walgreens’in hisseleri %12’den fazla düştüğü için 26.175’e kadar gerilemeye tekabül eden (-83,66 puan) %0.32 oranında değer kaybetti. Bu arada S&P 500 ve Nasdaq %0.1 düştü.

Walgreens’in hissesi, eczane zincirinin 2014 yılında Alliance Boots’u devralmasından bu yana en zor olduğu çeyreğe denk geldi. Perakendeci, analistlerin son çeyrek dönemine ilişkin kar beklentilerinin gerisinde kaldı ve düşen jenerik ilaç fiyatları da dahil olmak üzere zorlu ekonomik koşulların yıl boyunca kazancına yansıyacağı konusunda uyarıda bulundu.

Yatırımcılarda Korku Sinyali Okunabilir

Kuresel Alan Yatirimcilar Korkulu Sinyaller Okuyor OlabilirYatırımcılar, Walgreens’in kaba bir kazanç kayıp dizisinin başlangıcı olabileceğinden endişe ediyor. S&P 500 şirketlerinin, bir yıl öncesine göre %4’lük bir kar daralması rapor etmesi beklentiler arasında yer alıyor. 

Bu geniş endeks, 2016’dan bu yana ilk kez negatif gelir artışını gösteriyor. Güçlü kazançlar olmadan, yatırımcılar büyük endekslerin Ocak ayından bu yana çentik çentik kazandıkları primlerden vazgeçeceklerinden endişe edebilir.

Euro Üretici Fiyat Endeksi, ABD Hazine Kıymetleri ve DXY

Euro Uretici Fiyat Endeks Abd Dolar Endeks Ve Hazine KiymetEkonomik veri sürümleri Salı günü beklenen ABD dayanıklı tüketim malları ve Cuma günkü ABD tarım dışı maaş bordrosu verilerine bu hafta odaklanmaya devam edecek gibi görünüyor. Salı günü erken yayınlanan Avrupa Üretici Fiyat Endeksi rakamları, piyasa beklentilerinin bir miktar altında kaldı.

Euro Bölgesi ÜFE aylık periyotta Ocak verisini %0.4 olarak gerçekleştirirken, Şubat beklentisinde %0.2 beklentiye karşılık % 0.1 olarak gerçekleştirdi. Veri geçen yılın aynı dönem grafiklerinde okunduğu üzere yine aynı düzeyde idi.

ABD Hazineleri tarafına baktığımızda 10 yıllık verimi, Pazartesi gününün %2.496’sına sıçradıktan sonra % 2.471’e gerilemişti ve an itibarıyla %2.485 seviyesinden işlem görüyor. ABD Dolar Endeksi (DXY) %0.18 artış kaydederek 97,40 seviyesine ulaştı.

Stoxx Europe 600 Yürüyor

Stoxx Euro 600 Endeks YukseliyorBu arada, diğer bölgelerdeki endeksler de küçük artışlar kaydetti. Asya endeksleri yükseldi. Japonya’nın Nikkei 225’si yataydan negatif ayrışma gösterirken, Güney Koreli KOSPI beklenenden daha düşük bir enflasyon verisine bağlı olarak %0.4 arttı. 

Stoxx Europe 600, Şubat ayından bu yana elde edilen en büyük günlük kazanımın ardından, öğleden sonraki işlemde %0.4 daha artış gösterdi. Endeksin 52 haftalık değişimi %3.51 olurken, günlük dip nokta 171,37’te, tepe ise 172,28’de kaydedildi.

Çin Yatırımcıyı Gülümsetebilir

Cin Verileri Yatirimciyi GulumsetebilirABD ve Çin’in ekonomik verilerinin dengelenmesi, daha uygun Merkez Bankası politikası ve ABD ile Çin’in bir ticari anlaşmayı tamamlamaya doğru hareket ettiği başlıklardaki ihtiyatlı iyimserliğin bir araya gelmesi, 2019’un ikinci çeyreğine güçlü bir başlangıç şeklinde yorumlamalara neden oluyor. 

Büyük Avrupa ekonomilerinden gelen ekonomik okumalar, 2019’un ilk üç ayında hayal kırıklığına uğrattı, bu yüzden Çin’in “dünya çapında etkileyici bir etkisi var” ve Çin’in yılın ikinci yarısına girmesiyle daha olumlu rakamlar elde ederse, bu küresel arenada olumlu yankı oluşturabilir. (Özellikle Almanya gibi ihracat odaklı ülkeler için.)

Ancak bazı yatırımcılar, piyasanın Federal Reserve’in yumuşatıcı yönlendirme rehberliğini yitirdiğine ve büyüme sinyallerinde hafif bir toparlanmadan daha fazla şeyin, daha sıkı bir politika riskine yol açabileceğine inanıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu