Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Beklenen TCMB Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı Sonuçlandı

TCMB'nin merakla beklenen ve tarihi güncellenen olağanüstü genel kurul toplantısı sonuçlandı. İşte toplantıda alınan kararlar;
Beklenen TCMB Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı Sonuçlandı
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) her yılın Mart ayı sonunda topladığı genel kurul, bu yıl Şubat başında bir araya geldi. Toplantının erken tarihe alınması merak uyandırırken, kâr payının avans olarak dağıtımı ve ihtiyat akçesinin kâr katılarak dağıtılması konularının konuşulacağı belirtilmişti.

Daha önceki 2 yılda da aynı konuların ele alındığı olağanüstü genel kurul toplantısı bugün gerçekleşti ve sonuçları paylaşıldı. Buna göre; Merkez Bankası’nın 2021 yılı dönem kârı üzerinden kâr payı avansı ödemesine ve 2020 yılı kârından ayrılan ihtiyat akçesinin dağıtılmasına karar verildiği söylendi.

TCMB alınan kararlar kapsamında, 45 milyar lira kâr payı avans tutarının ve 4,3 milyar lira ihtiyat akçesinin hissedarlara dağıtılmına başladı.

Dün TCMB’nin toplantısı öncesinde kendi yorumunu paylaşan Ziraat Bankası Eski Müdürü Şenol Babuşçu dikkat çekmişti. Babuşçu 2021 yılı kârından 60 milyar TL’nin Hazine aktarılacağını söylemişti. Hazine’nin de bu kaynağın 51,5 milyar lirasıyla kamu bankalarının sermaye artırımını gerçekleştireceğini ifade etmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu