Yatırım yapmaya başla!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den Yerli Tohum Vurgusu

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Hatay ziyaretinde yeni hal yasası ve yerli tohum vurgusu yaptı. İşte konuşmasından satır başları:
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den Yerli Tohum Vurgusu

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Hatay’da bir dizi ziyaretlerde bulundu ve merkez Antakya ilçesine bağlı Karlısu Mahallesi’nde zeytin hasadı gerçekleştirdi. 3. Hatay Mobilya Fuarı’nı da ziyaret eden Bakan Pakdemirli, stantları gezdi ve mobilya üreticilerinden bilgiler aldı. Fuardan sonra Antakya’da bir otelde düzenlenen Tarım ve Orman Sektörü Buluşma Toplantısı‘na katılan Bakan Pakdemirli, yeni hal yasası üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Yeni hal yasasına dikkat çeken Pakdemirli, herkesin payını alacağı şekilde hakkaniyetli bir dağıtmanın yolunu bulacaklarını belirtti.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir PakdemirliBakan Pakdemirli, “Bunu üreticimiz de 1 liraya satmamalı; 2 liraya satmalı, tüketici de 4 liraya yememeli; 3 liraya yemeli,” ifadelerini kullandı. Tarladan çatala kadar, herkesin alacağı payı hakkaniyetli bir şekilde dağıtmanın yolunu bulmak gerektiğine dikkat çekti. Bunun için hal yasası üzerinde çalıştıklarını bile getirdi.

Ticaret Bakanlığı ile birlikte Tarım Bakanlığının da görüşlerini paylaştığını belirten Pakdemirli, sadece hal yasası ile değil, marketleri de unutmamak gerektiğini ifade etti. “Marketlerde de bugün ulusal zincirler bu işin pazarının yüzde 50 – 60’ı, bunu da unutmamamız gerekiyor,” dedi.

Hal yasası ve marketlerle birlikte verimliliğin biraz daha artırılabileceğini söyleyen Pakdemirli, israfa da dikkat çekti.

Yeni Hal Yasası Üzerinde Çalışılıyoryüzde 10 tarlada, yüzde 20 – 30 oranında da hale gidene kadar verim kaybı yaşandığını ifade eden Bakan, eve gelene kadar yüzde 10 daha kaayıp yaşandığını belirtti. Bu noktada yüzde 50’ye varan bir verimsizlik olduğunu dile getirdi. Pakdemirli, bu verimsizliklerin ortadan kaldırılmasıyla daha iyi noktaya gelineceğini vurguladı. “İsraftan kurtulacağız” diyen Pakdemirli, eğer başarılı olunursa Türkiye’de ne fakirlik ne açıklık ne de başka bir şey kalacağını söyledi.

Bakan Bekir Pakdemirli, ülkelerin stratejilerine bakıldığında hepsinin yerli tohumu tarım üretiminin merkezine oturttuklarını da vurguladı.

Pakdemirli Yerli Tohum Üretimi VurgusuPakdemirli, “Tohumu yurt dışından aldığınız zaman karın önemli bir kısmı dışarıda kalıyor. Bizim bu işi yerleştirmemiz lazım. Bir de yerlinin lezzeti daha güzel,” ifadelerini kullandı. Yerli tohumu önceliğe alıp, ekmeye dikkat etmek gerektiğini belirtti. 2002 yılında 145 bin ton olan yerli tohum miktarının, 1 milyon 50 bin tona geldiğini söyledi.

Yakın zamanda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte açıklanan hazine arazilerinin kiraya verilme sürecinin başlatıldığını da belirtti.

Hazine Arazilerinin Çiftçiye Kiralanması218 bin çiftçiye yaklaşık 125 milyon lira destek verileceğini de söyleyen Pakdemirli, çiftçilerin rahatlıkla kendi arazilerini biçeceklerini söyledi. Aynı zamanda çiftçinin istemesi durumunda bu arazileri satın almalarının da mümkün olacağını belirtti. Dövizden etkilenen sektörlerin başında tarımın da geldiğini ifade eden Pakdemirli, “tarım sektörü dünya emtia fiyatları ile fiyatlandığı için dövizdeki artıştan en çok etkilenen sektörlerin başında geliyor. Çiftçi çok çok harcar, az az kazanır. Bu dönemde ani yükselen maliyetlere karşı da çiftçilik ne yazık ki son derece kırılgan,” ifadelerini kullandı.

Enflasyonla topyekun mücadele programı çerçevesinde gübrede yüzde 15, yemde ise yüzde 10 indirim sağladıklarını hatırlattı. “Dağı taşı ekmemiz lazım,” diyen Pakdemirli, tarlasını ekmeyen kişiler için yasal müeyyideler getirilmesi gerektiğini söyledi. Aile işletmelerini ayakta tutmak gerektiğini belirten Bakan, sabit yatırım ihtiyaçlarının ve iş gücü maliyetlerinin düşük olduğunu vurguladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum