Yatırım yapmaya başla!

Bej Kitap, Artan Belirsizlikle ABD İş Dünyasında İyimserliğin Azaldığını Yazdı

FED, Amerikan iş dünyasının nabzını tutan Bej Kitap raporunu yayımladı. Buna göre; Amerikan iş dünyasında iyimserlik, artan belirsizlik nedeniyle azaldı.
Bej Kitap, Artan Belirsizlikle ABD İş Dünyasında İyimserliğin Azaldığını Yazdı

Amerikan Merkez Bankası’nın ABD iş dünyasının nabzını tutan ve durumu hakkında bilgi veren raporunu yayımladı. Bej Kitap, gümrük tarifelerinin yarattığı belirsizlik, artan faiz oranları ve emek piyasasındaki arz eksikliği gibi nedenlerle Amerikan iş dünyasında iyimserliğin azaldığını rapor etti. FED’in 12 şubesinden gelen analizlerle hazırlanan rapor, iş dünyasını değerlendirdi.

Bej Kitap, Amerikan iş dünyasının gümrük tarifeleri, faiz oranları ve arz eksikliği gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu gösterdi.

FED Bej Kitap Raporu2018 yılının Aralık ayına ait Bej Kitap, ekonomik aktivitelerin bölgede ılımlı hızda artmaya devam ettiğini işaret etti. Buna karşın Dallas ve Philadelphia bölgelerindeki büyümenin bir önceki rapor dönemine göre yavaşladığı belirtildi. ABD yönetiminin gümrük tarifelerinin imalatçılar için endişe kaynağı olmaya devam ettiğini de gösterdi. Ama sektördeki genişlemenin devam ettiği de dile getirildi.

Raporda, tüketim harcamalarının gücünü koruduğu vurgulanırken, konut sektöründeki zayıflığın devam ettiği ifade edildi.

ABD Konut Sektörü ZayıflamaBej Kitap’ın en çok dikkat çeken kısmı ise iş dünyasındaki iyimserliğin azalmasına yönelik değerlendirmeler oldu. Buna göre; birçok şube şirketlerin pozitif yaklaşımını sürdürdüğünü rapor ederken, iyimserliğin bazı bölgelerde firmaların gümrük tarifelerine yönelik belirsizlik, artan faiz oranları ve emek piyasasındaki kısıtlamalarına yönelik bildirimleriyle azaldığı belirtildi.

İstihdamın ülke genelinde sıkılaşmaya devam ettiğine de dikkat çekilirken, çeşitli meslek kollarında yaşanan ciddi arz eksikliğinin üretim kapasitesini sınırladığı ifade edildi. Ücretlerin, arz eksikliği yüzünden yavaşlayan istihdam artışına rağmen eskisine göre daha hızlı yükseldiğine de dikkat çekildi.

Rapor ürün fiyatlarının tüm bölgelerde yükselmeye devam ettiğini ve girdi fiyatlarının daha hızlı artttığını da gösterdi.

Ürün Fiyatlarında Hızlı YükselişBej Kitap, ürünlerin fiyatlarının ABD genelinde yükseldiğini ve girdi fiyatlarının ürün fiyatlarındaki artıştan daha hızlı yükseldiğini raporladı. Yapılan tespit, “girdi fiyatlarının ürün fiyatlarındaki artıştan daha hızlı yükseldiği” ifadeleri ile tanımlandı.

Rapor, 26 Kasım 2018 tarihinden önce toplanan bilgilere dayanarak Philadelphia FED şubesi tarafından hazırlandı ve her bölge için değerlendirmelere yer verildi. Genel ekonomik etkinlikler, istihdam ve ücretler, fiyatlar gibi iş dünyasına yönelik her nokta değerlendirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum