Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BDDK’dan Yeni Karar: Kağıt Slipler Dijital Olarak Alınabilecek

BDDK alışverişlerde kullanılan kağıt sliplerin dijital ortamdan verilebileceğini duyurdu. Uygulama ne zaman başlayacak? İşte detaylar;
BDDK’dan Yeni Karar: Kağıt Slipler Dijital Olarak Alınabilecek
HABER GİRİŞ

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), fiziki alışverişlerde kullanılan kağıt miktarının azaltılması amacıyla yeni bir karar aldı. BDDK’nın belirlediği düzenleme çerçevesinde kartlı alışveriş işlemlerinde kağıt slip almak istemeyen kullanıcılar bu belgeleri dijital ortamdan alabilecek ve saklayabilecek.

Yeni düzenleme kartı çıkaran banka ile kartı işleme alan bankanın aynı olduğu durumlarda yapılan işlemler için en geç 1 Eylül 2023’te, kartı çıkaran banka ile kartı işleme alan bankanın farklı olduğu durumlar için ise en geç 1 Aralık 2023’te uygulanmaya başlanacak.

Düzenlemedeki ana amaç kağıt ve doküman kullanımını azaltmak. Bunların yanında hizmet maliyetinin düşürülmesi, zaman tasarrufunun sağlanması ve karbon ayak izinin azaltılması hedefleniyor.

BDDK’nın almış olduğu bu karar alışverişlerdeki kağıt kullanım oranını azaltarak yeşil ekonomiye katkı sağlayacak.

Kullanıcılar Seçecek

Kağıt slip yerine dijital slip almak isteyen kart kullanıcıları, mobil uygulama veya internet bankacılığı üzerinden onay verebilecek.

GCM Yatırım Banner

Bankalar kullanıcılarına “Temassız işlem limitinin altına slip almak istemiyorum” , “Hiçbir işlemde slip almak istemiyorum” , “Tüm işlemlerimde slip almak istiyorum.” şeklinde üç farklı seçenek sunacak.

Söz konusu belgeleri dijital ortamdan alan müşteriler 6 ay içinde gerçekleştirdiği işlemlere ait detayları sorgulayabilecek ve görüntüleyebilecek.

Düzenlemeyle birlikte her 1 ton slipe karşılık doğadaki 17 ağacın kurtarılması sağlanacak. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.