Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BDDK’dan Şirketlere Kredi Kısıtlaması Düzenlemesinde Değişiklik

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, döviz varlığı bulunan şirketlerin TL kredi kullanımına sınırlama getiren düzenlemede esnetmeye gitti. Detaylar haberde;
BDDK’dan Şirketlere Kredi Kısıtlaması Düzenlemesinde Değişiklik
HABER GİRİŞ

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) yaptığı açıklama ile döviz varlığına sahip olan şirketlerin TL kredi kullanımına sınırlama getiren düzenlemede esnetilmeye gidildiğini duyurdu.

Alınan söz konusu yeni kararlar, genel anlamda bir önceki karara göre hem şirketler hem bankalar açısından uygulamayı kolaylaştırıcı bazı değişiklerin yanında kararın etkinliğini artırıcı değişiklikleri de kapsıyor.

Döviz Varlığı Olan Şirketlere Kısıtlama Esnetildi

Kurum’dan paylaşılan açıklama metnine göre; kredi kullanacak şirketlere belge kolaylığı getirildi.

Kredi alan şirketler beyanlarını 3 ay sonrasında yapabilecek yani beyanlarını doğrulayan belgeleri 3 ay sonra verebilecek.

Şirketler bunun yanında, bağımsız denetçiye onaylatarak bankalara verecekleri belgeleri yeminli mali müşavir onayıyla da alabilecek.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca kredi kullanabilmek için belge verme yükümlülüğü olan şirketlere beyanları esas alınarak kredi verilecek.

Yanıltıcı ya da yanlış beyanda bulunan işletmeler için nakdi kredilere yüzde 500 risk ağırlığı uygulanması da karara bağlandı.

BDDK’nın geçen ayın son haftasında duyurduğu karar, piyasalarda adeta deprem etkisi yaratmıştı. Kurum, 15 milyon TL’den fazla nakit döviz varlığı bulunan firmalara, bunun toplam aktiflerinin veya bir yıllık satış gelirlerinin yüzde 10’unu aşması durumunda ticari TL kredi vermeyi yasaklamıştı.

BDDK’nın TL ticari kredilerinde şart koymasının ardından, bazı bankalar kredi kullanımını durdurmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.