Yatırım yapmaya başla!

BDDK Türkiye Emlak Katılım Bankası’nın Faaliyet İznine Onay Verdi

Türkiye Emlak Katılım Bankası, BDDK’nın onayıyla faaliyetlerine yeniden başlıyor. Bankanın yürüteceği işlemler şu şekilde özetlendi.
BDDK Türkiye Emlak Katılım Bankası’nın Faaliyet İznine Onay Verdi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) Resmi Gazete’de yayımlanan kararına göre Türkiye Emlak Katılım Bankası AŞ’ye faaliyet izni verildiği bildirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 100 günlük Eylem Planı kapsamında, bankacılık yapma yetkisi sona erdirilen ve tasfiye kapsamına alınan Emlak Bankası’nın gayrimenkul alanlarında çalışmak üzere yeniden faaliyete geçirileceğini bildirmişti.

BDDK kararına göre kısa adıyla Emlak Bank olarak belirlenen Türkiye Emlak Katılım Bankası Anonim Şirketi faaliyetlerine yeniden başlayacak.

Resmi Gazete’de yer alan bildiride; “411 sayılı Bankacılık Kanununun 10 uncu maddesi ile Bankaların İzne Tabi İşlemleri ile Dolaylı Pay Sahipliğine İlişkin Yönetmeliğin 7. maddesi kapsamında yapılan değerlendirme neticesinde, Türkiye Emlak Katılım Bankası AŞ’ye faaliyet izni verilmesine karar verilmiştir” açıklamasına yer verildi.

Bankanın merkezi İstanbul’da olacak. Bankanın faaliyet yapacağı işlemler arasında; yurt içi ve yurt dışından fon toplama, kredi verme, hesap açma, borç alma, avans kabul etme yer alacak. Bunların haricinde finansal kuruluşlar, şirketler, bankalar ile yurt içinde ve dışında ortaklık veya kar-zarar ortaklığına girişilmesi, her türlü ortaklıkta bulunulması ve bu amaçla fon alınması gibi işlemler de yapılabilecek.

Kar-zarar ortaklığı belgesi, menkul kıymetler ve sermaye piyasası araçları çıkarma işlemleri de Emlak Bankası’nda yürütülecek.

Bankanın diğer faaliyetleri arasında; makine, ekipman, teçhizat, gemi, uçak ve taşınır mülkiyetine konu olabilecek her türlü mallar, arazi, bina gibi taşınmaz mülkiyetine konu olabilecek her türlü mallarla ilgili satım işlemleri, işletme, inşa, takas, şerh, beyan, fek ve değişiklik gibi diğer türlü işlemler olacak.

Nakdi ve kaydi ödeme ve fon transferi işlemleri, çek hesaplarının kullanılması, muhabir bankacılık ve tahsilat işlemleri yapılabilecek. Kredi kartları, banka kartları ve seyahat çekleri gibi her türlü ödeme ve bunlarla ilgili faaliyetlerin yürütülmesi işlemleri, para piyasası araçlarının alım ve satımı, maden ve taşların alım ve satımı da bankanın yapacağı işlemler arasında sayıldı.

Emlak Bankası; sermaye piyasası araçlarının alım ve satımı ile geri alım işlemlerini yapabilecek.

Yapılan açıklamada BDDK onayıyla faaliyetlere başlayacak Emlak Bankası’nın; kıymetli madenlere ve dövize dayalı, vadeli işlem sözleşmeleri, birden fazla türev aracı içeren basit veya karmaşık yapıdaki finansal araçların alım-satım ve aracılık işlemleri, sermaye piyasası araçlarının aracılık maksadıyla alım satımının yürütülmesi işlemlerini de yürüteceği bildirildi.

Bankalar arası piyasada para alım-satım işlemlerine aracılığın yanında, finansal kiralama işlemleri, sigorta acenteliği ve bireysel emeklilik aracılık hizmetlerinde de çalışacak. gayrimenkul mallar ile bu mallar üzerinde bulunan hak, mülkiyet ve imtiyazların satın alınması, kiraya verilmesi veya kiralanması, geliştirilmesi, yönetilmesi, ayni veya şahsi haklar tesis edilmesi gibi işlemler banka tarafından yapılabilecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum