Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BDDK: Ticari Kredilerde Yüzde 200 Risk Ağırlığı Uygulanacak

BDDK sermaye yeterlilik rasyosu hesaplamasına ilişkin önemli değişikliklere gitti. İşte yayımlanan kurul kararının detayları;
BDDK: Ticari Kredilerde Yüzde 200 Risk Ağırlığı Uygulanacak
HABER GİRİŞ

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) bugün sermaye yeterlilik rasyosu (SYR) hesaplamasına ilişkin değişikliklerle ilgili kurul kararını yayımladı.

SYR hesaplamasında döviz kalemleri için 252 günlük kur ortalaması kullanılıyordu. Bugün yayımlanan kararla birlikte 252 günlük kur yerine 31 Aralık 2021 tarihli TCMB alış kuru kullanılmaya başlanacak. Bu karar, 1 Mayıs 2022 itibarıyla SYR hesaplamasında kullanılacak.

SYR Hesaplama Kuru Değişikliği
Kaynak: BDDK

Bankaların Sermaye Yeterliliğinin Ölçülmesine ve Değerlendirilmesine İlişkin Yönetmeliğin 3. maddesinin 1. fıkrasının vv bendinde de değişiklik yapıldı. Buna göre; burada tanımlanan küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin tanımına ilişkin ciro sınırı yurt içi yerleşik KOBİ’ler açısından 250 milyon TL olarak belirlendi.

BDDK’nın kurul kararları arasında en dikkat çekici unsurlardan birisi de ticari nitelikteki nakdi kredilere yüzde 200 risk ağırlığı uygulanacak olması oldu.

BDDK açıklamasında, “Tarımsal krediler, KOBİ tanımına giren işletmelere kullandırılacak krediler, ihracat ve yatırım kredileri, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ekindeki I, II, III ve IV sayılı cetvellerde yer alan kurum ve kuruluşlar ile kamu iktisadi teşebbüsleri ve bunların müessese, bağlı ortaklık ve iştiraklerine kullandırılacak krediler, kurumsal kredi kartları yoluyla kullandırılacak krediler ve bankalara ya da finansal kuruluşlara kullandırılacak krediler hariç olmak üzere 1 Mayıs’tan itibaren kullandırılacak ticari nitelikteki nakdi kredilere yüzde 200 risk ağırlığı uygulanmasına karar verildi.” ifadeleri yer aldı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın