Yatırım yapmaya başla!

BDDK Sosyal Medya Üzerinden Kart Dolandırıcılığına Bir Dizi Önlem Getiriyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, sosyal medya ve internet arama motoru üzerinden yapılan kart dolandırıcılığının önüne geçmek amacıyla sert önlemler getiriyor.
BDDK Sosyal Medya Üzerinden Kart Dolandırıcılığına Bir Dizi Önlem Getiriyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) sosyal medya dolandırıcılarına karşı savaş açtı. Son dönemde sayısı hızla artan sahte hesaplar, sosyal medyada Merkez Bankası, BDDK ve bankaların isimlerini kullanarak sponsorlu paylaşımlar gibi yöntemlerle insanları dolandırıyor. Söz konusu hesapların dolandırıcılık yöntemlerinin her geçen gün değişmesi ve vatandaşların mağduriyetlerinin artması BDDK’yı sert önlemler almaya yöneltti.

BDDK, bu tarz dolandırıcılık işlerinde sosyal medya veya arama motorunun da sorumlu tutulmasını istiyor.

Sonucu ne olursa olsun amacın para kazanma olduğu ve her türlü reklamın yayınlandığı internet ortamında, dolandırıcılık işlemlerinden söz konusu sosyal medya ve arama motoru şirketlerinin de sorumlu tutulması isteniyor. Buna göre BDDK, bankalara sosyal medya şirketleri dolandırıcılığı engelleyemiyorsa, o alanlara reklam veremezsiniz uyarısında bulunuyor.

Bankaların Bilgi Sistemleri ve Elektronik Bankacılık Hizmetleri Hakkında Yönetmelik Taslağı’na göre; banka sunmakta olduğu bankacılık hizmetlerine yönelik reklam hizmeti aldığı sosyal medya ortamları gibi sağlayıcılarda, banka adına verilen sahte reklamları engellemekle yükümlü. Aynı zamanda bu dolandırıcılıktan doğacak olan zararları da karşılamak zorunda olacak.

Bankalara yollanan yönetmelik taslağının ay sonunda son şeklini alıp yürürlüğe konması bekleniyor.

İnsanların günün büyük bölümünü internet ortamında geçirdiği bilgisi göz önünde bulundurulduğunda, bu tarz dolandırıcılık olaylarının görülme sıklığı da bir o kadar artıyor. Özellikle telefon ile yapılan dolandırıcılık birçok kişinin canının yanmasına sebep olurken, son dönemde buna bir de sosyal medyada peydah olan sahte hesaplar eklenince BDDK duruma oldukça sert önlemler getirmeye karar verdi.

Yapılan açıklamada başta Twitter olmak üzere diğer sosyal medya ve arama motoru şirketlerinin kendi kazandıkları paraya bakıp, bu duruma aldırış etmemelerinin de dolandırıcıları cesaretlendirdiği belirtiliyor.

Siber dolandırıcılar ele geçirdikleri hesapları, bankaların resmi sosyal medya hesabıymış gibi gösteriyor.

Bu şekilde yapılan düzenleme sayesinde sponsorlu reklamlar vererek gönderdikleri mesajların diğer kullanıcıların önüne düşmesi sağlanıyor. Kullanıcılar bu reklamlara tıkladığında bir anda banka hesapları boşalabiliyor.

Hemen ardından ise dolandırıcılar sosyal medya hesaplarını eski ismine çevirerek, ardında delil bırakmamayı hedefliyor. Bu işlemler öyle ustalıkla yapılıyor ki, tuzağa düşen vatandaş sayısı da haliyle her geçen gün artıyor. Öyle ki bunlar arasında BDDK’nın resmi hesabı gibi görünen ve kurumun internet sitesi uzantısı kullanarak açılan hesaplar da bulunuyor.

Son dönemde sayısı artan bir yöntem olarak vatandaşların en hassas olduğu konulardan biri olan kart aidatlarının geri ödenmesi dikkat çekiyor

BDDK’nın uzantısı kullanılarak açılan sitede gerçekliği daha da artırmak amacıyla Merkez Bankası’nın logosu kullanılıyor. Burada kullanıcıdan kart bilgileri isteniyor. Kart aidatı ücreti talebinde bulunan kişi bu şekilde tüm adres ve kimlik bilgilerinin dolandırıcıların eline vermiş oluyor. İşin daha da kötü yanı dolandırıldığını fark eden birisi herhangi bir şikayette bulunduğunda, o kişilerin adına sahte hesaplar açılarak, sosyal medya üzerinden uygunsuz paylaşımlar, Whatsapp üzerinden ise birçok farklı şekilde tehditler yapılıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum