Yatırım yapmaya başla!

BDDK ve Merkez Bankası EFT İşlemlerinde Alınan Ücretleri Azalttı

BDDK ve Merkez Bankası, banka müşterilerinden alınan EFT ücretlerinde indirim uygulayarak, üst sınırlama getirdi. Alınan kararlar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
BDDK ve Merkez Bankası EFT İşlemlerinde Alınan Ücretleri Azalttı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) 10 Şubat 2020 tarihli duyurusunda, EFT işlemlerinde alınan ücretlerde indirim yapıldığı bildirildi. Merkez Bankası’nın da aldığı bu karar kapsamında hem ticari hem de finansal tüketiciler için komisyon ücretlerine üst sınırlama getirildi.

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren değişikliğe göre BDDK ve Merkez Bankası müşterilerinden alınan EFT ücreti, 1000 liranın altındaki işlemlerde 1-5 TL, 1000 ila 50 bin lira arasında olanlar için 2-10 TL olarak belirlendi.

BDDK ve Merkez Bankası tarafından alınan ücret değişikliği kararları Resmi Gazete’nin 10 Şubat tarihli sayısında yayımlandı.

BDDK EFTKararıBDDK, Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik’i, Merkez Bankası ise Bankalarca Ticari Müşterilerden Alınabilecek Ücretlere İlişkin Usul Ve Esaslar Hakkında Tebliğ’i yayımladı. 20 kalemin 16’sında indirime gidildiği bildirilirken, bazıları şu şekilde sıralandı;

  • Tüketiciden alınacak bireysel ürün ve hizmetlere ilişkin ücretlerde yıllık artış oranı, yıllık tüketici fiyat endeksi (TÜFE) artış oranı ile
  • Nakit avans kullanılması durumunda tahsil edilebilecek ücret, avans tutarının %1’i ile
  • Kayıp ve çalıntı gibi durumlar nedeniyle yılda iki adetten sonraki kart yenileme durumlarında alınabilecek ücret, kart maliyeti ile
  • Kiralık kasa depozito bedeli, kiralanan kasanın bir yıllık kira bedeli ile sınırlandırıldı.
  • Havale işlemlerinde uygulanacak azami ücretler EFT işlemleri için belirtilen ayrımlara tabi olarak ilgili ücretlerin yarısı olarak belirlendi.
  • EFT ücretlerinde mobil işlemlerde 1000 TL’ye kadar olanlarda 1 TL, 1000 – 5000 TL arasında 2 TL, 50 bin TL ve üzerinde 25 TL işlem ücreti alınabilecek. İnternet bankacılığında da max alınabilecek ücretler 1000 TL’ye kadar olanlarda 1 TL, 1000 – 5000 TL arasında 2 TL, 50 bin TL ve üzerinde 25 TL olarak belirlenirken, düzenli ödemelerde de aynı miktarlar geçerli kılındı. ATM’lerden yapılan EFT’lerde 1000 TL’ye kadar olanlarda 2 TL, 1000 – 5000 TL arasında 5 TL, 50 bin TL ve üzerinde olanlarda 50 TL, şubelerden yapılanlarda 1000 TL’ye kadar olanlarda 5 TL, 1000 – 5000 TL arasında 10 TL, 50 bin TL ve üzerindekilerde 100 TL olarak belirlendi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum