Yatırım yapmaya başla!

BDDK’nın Özsermaye Limitlerini Kısması Londra’daki Swap Faizlerini Düşürdü

BDDK, swap işlemlerinde özsermaye limitini %10 olarak belirlerken, alınan kısıntı kararı Londra’daki swap faizlerinin düşmesine yol açtı.
BDDK’nın Özsermaye Limitlerini Kısması Londra’daki Swap Faizlerini Düşürdü

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) vadesine 7 gün veya daha az bir süre kalan Türk lirası satım swap işlemlerinde özsermaye limitini %10 olarak belirledi. BDDK tarafından yapılan bu açıklamanın ardından Londra swap piyasasındaki faizlerinde sert düşüşler yaşandı.

BDDK’nın swap limitlerini kısmasının ardından Londra’da gecelik TL swap işlemlerinin faizi %4,6 seviyesine geriledi.

Swap Faizleri GerilediSöz konusu işlemlerde bir haftalık swap faizi %7,6, bir aylık swap faizi %9,48 ve üç aylık swap faizi %10,31 seviyesine kadar indi. Bankaların yırt dışı yerleşiklerinde yaptıkları vadede TL alım özkaynaklarının %25 seviyesinde olmaya devam ettiği aktarıldı. Sardıs Danışmanlık Kurucusu Evren Kırıkoğlu, alınan bu kararın bir haftaya kadar olan vadedeki işlem hacmini gözle görünür şekilde düşüreceğini söyledi.

Hacimlerin azalmasının ise bu piyasadaki paranın ileri bir vade tarihine ötelenmesine sebep olabileceğini söyledi. BDDK’nın adımı ise fon yöneticilerine, “Bir haftadan uzun düşünüyosanız bu piyasada işlem yapın, yoksa bir haftanın altında bu pek arzu edilmiyor” şeklinde bir mesaj verildiğini söyledi.

Dolar kurunda son bir haftadır devam eden oynaklığın, swap piyasasındaki limit kısıntısı ile kısmen azalacağı öngörülüyor.

BDDK Dolara EtkisiDolar/TL bugünkü işlemlerde 5,94’ün üzerine çıktı. Analistler ABD ile olan gerilimin etkisiyle kurdaki yükselişin önümüzdeki günlerde de süreceğini düşünüyor. Sardıs Danışmanlık Kurucusu Kırıkoğlu ise BDDK’nın swap işlemlerinde aldığı kararın kurdaki oynaklığı azaltabileceğini belirtiyor.

Hem piyasa faizlerinin hem de kurdaki volatilitenin azaltılması için limitin yaklaşık olarak 5-6 milyar dolara indirildiğini belirtti. Yurt içi yerleşiklerin çok fazla miktarda döviz satmasının, kur üzerinde daha çok etki yaratacağını yorumladı. Öte yandan piyasaya dolar sağlanması durumunda, kısa vadede bunu karşılayacak Türk lirasına sahip olunmadığını düşündüğünü aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum