Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BDDK’nın Kuyumculukta Taksit Kararı Darboğazda olan Sektöre Bayram Yaşattı

BDDK’nın işçilik isteyen ürünlere taksit seçeneği getirmesi sektör temsilcileri arasında memnuniyetle karşılanırken, darboğazda olan kuyumculuğu hareketlendireceği yorumlandı.
BDDK’nın Kuyumculukta Taksit Kararı Darboğazda olan Sektöre Bayram Yaşattı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bugün yaptığı açıklamaca kuyumcuları sevindirecek bir haber paylaştı. Kuyumculukta işçilik gerektiren takı ve mücevher gibi ürünlerde kredi kartına 4 taksit imkanı getirecek bir düzenleme yapılacağını bildirdi. BDDK’nın bu kararına kuyumculardan destek gelirken, darboğazda olan sektörde çalışan binlerce kişi için sevindirici bir haber olduğu ifade edildi.

Mücevher İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kamar, BDDK kararından memnun olduklarını söyledi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Kuyumculukta işçilik gerektiren ürünlere taksit getirileceği açıklamasının seçimlerden önce kendileri için büyük motivasyon olduğunu belirten Kamar, sektörde 35 bin kuyumcu ve üretim tarafında çalışan 6 bin kişinin bu haberle bayram havası yaşadığını söyledi.

Kredi kartlarındaki taksit sınırlandırması sebebiyle dolar bazında %60’a yakın kayıp yaşandığını ifade eden Mücevher İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kamar, bu durumun sektöre zor günler yaşattığını ve neredeyse kapanmaya doğru gittiğini anlattı.

Alınan kararın seçim öncesinde kuyumcular camiası için büyük bir motivasyon kaynağı olduğunu dile getirdi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve Hazine Bakanı Albayrak’a kuyumcuların arkasında durdukları için minnettar olduklarını söyleyen Kamar, sektörün rakibinin sanıldığı gibi birbirleri olmadığını, güzellik, elektronik ve çanta sektörü olduğunu aktardı. Vatandaşın peşin alım gücünün gittikçe azaldığını, bunu yapamayan kişilerin mecburen taksitli alışverişe yöneldiklerini söyledi.

Taksit sınırlaması ile büyük oranda müşteri kaybedildiğini ve sektörde ciddi sıkıntıların yaşandığını dile getirdi. Sepet ortalamasının tek çekimde 750 liraya kadar düştüğünü söyleyen Kamar, bugünkü karar ile yeniden hareketlenmesini umduklarını söyledi.

GCM Yatırım Banner
BKM raporuna göre 1-15 Şubat tarihleri arasında elektroniğe 1,9 milyar TL harcanırken, kuyumculuğa 500 milyon TL harcandı.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Söz konusu dönemde güzellik ve bakıma 1,3 milyar lira harcandığını söyleyen Kamar, kuyumculuğun lüks tüketim değil, lüks tasarruf aracı olduğunu hatırlattı. Mücevherin hem kullanılıp hem de paraya döndürülerek ekonomiye kazandırıldığını, bugünkü açıklama sonrasında herkesin çok mutlu olduğunu ve bundan sonra iç pazarda hareketlenme beklediğini sözlerine ekledi.

İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Mustafa Atayık da sektörün çok ciddi bir darboğazda olduğu söylemine katıldı. İç tüketimin gittikçe daraldığına dikkat çeken Atayık, insanların düğünlerini ertelediğini ve sektörün sıkıntıda olduğunu söyledi. Bu nedenle gelen habere çok sevindiklerini ve düğün sezonu öncesinde sektörü canlandıracağını belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın