Yatırım yapmaya başla!

BDDK Kredi Riski Hesaplamasına Dair Düzenleme Tebliğini Yayımladı

BDDK kredi riski hesaplamasına dair yaptığı değişikliği içeren tebliği Resmi Gazete’de yayımlayarak yürürlüğe koydu. Detaylar aşağıda…
BDDK Kredi Riski Hesaplamasına Dair Düzenleme Tebliğini Yayımladı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Kredi Riskine Esas Tutarın İçsel Derecelendirmeye Dayalı Yaklaşımlar ile Hesaplanmasına İlişkin Tebliğ’de yaptığı değişikliği Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlayarak yürürlüğe koydu.

Buna göre, perakende alacaklar için temerrüt tanımı borçlu yerine “işlem” bazında uygulanabilecek ve borçlunun herhangi bir borcunun temerrüde düşmesi, bankaya olan tüm borçlarının temerrüde düştüğü anlamına gelmeyecek.

BDDK tarafından yapılan düzenlemede kredi riskinin hesaplamasına yönelik birtakım değişiklikler yapıldı.

Yapılan düzenleme çerçevesinde risklerin sayısallaştırılması kapsamında içsel tahminlere ilişkin genel kriterlerin belirlendiği maddelerde de değişiklik uygulandı. Buna göre “beklenen” ifadesi yerine “öngörülemeyen” ifadesi konuldu.

Söz konusu değişiklik sonrasında; tahminlere öngörülemeyen hata payını yansıtan ihtiyatlılık marjının eklendiği, yöntem ve verilerin yetersiz olması sebebiyle hata payının daha büyük olduğu durumlarda ihtiyatlılık marjının da daha büyük olacağı ifade edildi.

Temerrüt halinde ortaya çıkacak kayıpların tahmin edilmesi konusunda değişiklik şu şekilde oldu;

Temerrüt halinde kayıp, işlem dereceleri ve havuzlarına göre her bir işlem derecesinin havuzu için veri kaynaklarındaki gerçekleşmiş temerrüt halinde kayıpların basit aritmetik ortalamasının esas alınarak tahmin edileceği bildirildi. Dönüştürme oranlarına yönelik işlem dereceleri veya havuzlarına göre her bir veri kaynağındaki gerçekleşmiş dönüştürme oranlarının basit aritmetik ortalamasının da esas alınarak tahmin edileceği kaydedildi.

Tüm dönüştürme oranlarında temerrüde düşmüş tüm alacak tutarları ile ağırlıklandırılmış ortalama” yerine “basit aritmetik ortalama” kullanılacak.

BDDK tarafından bugün yapılan değişikliğin Kredilerin Sınıflandırılması ve Bunlar İçin Ayrılacak Karşılıklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik ile ilgisinin bulunmadığı öğrenildi. Halihazırda kredi riskine esas tutarı içsel derecelendirmeye dayalı yaklaşımlarla hesaplayan herhangi bir banka bulunmadığından, söz konusu değişikliği içeren tebliğ hükümlerini hiçbir bankanın uygulamadığı belirtildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum