Yatırım yapmaya başla!

BDDK Kredi Kullanmak İsteyen Şirketlere Yeni Zorunluluk Getirdi

BDDK, cirosu 500 milyon liradan fazla olup da kredi kullanmak isteyen şirketlere 30 Haziran 2021 tarihine kadar derecelendirme notu alma zorunluğu getirdi.
BDDK Kredi Kullanmak İsteyen Şirketlere Yeni Zorunluluk Getirdi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), bankalara gönderdiği notta kredi kullanmak isteyen şirketler için yeni bir zorunluluk getirdi. Buna göre 500 milyon TL ve üstü ciroya sahip şirketler bankalardan kredi alabilmek için 30 Haziran 2021 tarihine kadar yetkili bir derecelendirme kuruluşundan derecelendirme notu almak zorunda.

BDDK bu kararla şirketlerin kredi değerliliğinin daha sağlıklı bir şekilde tespit edilmesini amaçlıyor.

BDDK Not Alma ZorunluluğuAynı zamanda finansal kaynakların daha verimli bir şekilde kullanılması, risklerin doğru belirlenmesi ve şeffaflık çerçevesinde çalışılması hedefleniyor. Analistler de BDDK’nın getirdiği bu uygulamanın riskin daha doğru ölçülmesine olanak sağlayacağını belirtti. Derecelendirme faaliyetlerinin yaygınlaştırılmasıyla finansal sektördeki derinliğin ve şeffaflığın artacağı,  böylelikle kredi maliyetlerinin de azalabileceğini yorumlandı.

Mevcut durumda JCR Avrasya Derecelendirme AŞ’nin 2013 yılından bu yana belirli varlık kategorilerinde yetkilendirilen tek derecelendirme kuruluşu olduğu biliniyor. Kurumun derecelendirme notları bankaların sermaye yeterliliği hesaplamalarında kullanılmak üzere risk ağırlıkları, ilgili kredi kalitesi kademesine denk gelecek şekilde eşleştirilme yapılıyor.

Yetkili derecelendirme kuruluşları tarafından verilen derecelendirme notları ile bunun yanında, sermaye yeterliliği hesaplamaları kapsamında hangi kredi kalitesi kademesine tekabül ettiği gibi önemli bilgiler de ortaya çıkarılabiliyor.

Yetkililer yönetmelikte yer alan şartları sağlayan kurumların da başvuru yapabileceğini belirtti. JCR Avrasya gibi istenen şartları sağlayan kurumların BDDK nezdinde derecelendirme kuruluşu olarak kabul göreceği aktarıldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Banka Kredileri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum