Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

BDDK’dan Kredi Kartı Sahiplerini Yakından İlgilendirecek Açıklama: Süre Uzatıldı

Geçtiğimiz aylarda yapılan açıklamada 17 Ağustos tarihinde müşteriler onay vermediği takdirde kredi kartlarının internet ortamında alışverişe kapanacağı belirtilmişti. Yeni yapılan açıklama ile sürenin uzatıldığı belirtildi. İşte detaylar…
BDDK’dan Kredi Kartı Sahiplerini Yakından İlgilendirecek Açıklama: Süre Uzatıldı

Bilindiği üzere kredi kartları ile internet ortamında yapılan alışverişlerde, müşterinin mobil onayının olması şart koşuluyordu. 17 Ağustos tarihinden itibaren ise tüm kredi kartları internet ortamından alışverişe otomatik olarak kapatılacaktı. Müşterilerin bu durumun önüne geçmesi için bankaları ile irtibata geçip bu tarihe kadar kredi kartlarının e-ticarete açık olması için onay vermeleri gerekiyordu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumundan yapılan yeni bir açıklama ile kredi kartlarının internet alışverişine kapanması son tarihte değişikliğe gidildiği belirtildi.

BDDK’dan yapılan açıklamada banka kartlarının elektronik ticarette kullanılması için gereken kart sahibi onayı için gereken son tarih olan 17 Ağustos’ta değişikliğe giderek 31 Aralık 2017 tarihine kadar uzatılmasına karar verildiği belirtildi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Mehmet Ali Akben, yaptığı açıklamasında “e-ticarette herhangi bir yavaşlamaya sebebiyet vermemek için hem bankalarımızın görüşlerini hem de gelen taleplerini aldık ve kurul olarak bu süreyi 31 Aralık 2017’ye kadar uzattık.” ifadelerine yer verdi.

Bu değişiklik ile kredi kartı kullanan kişilerin herhangi bir şekilde dolandırılması ya da siber saldırılara maruz kalmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

BDDK’dan yapılan açıklamada Türkiye’de kullanılan toplam kredi kartı miktarının yaklaşık olarak 98 milyon civarında olduğuna yer verildi. Başkan Mehmet Akben, “Bunların önemli bir bölümü bu işe ret veya onay vermiş. Ama hala önemli sayılacak bir bölümünde eksiklikler var. O yüzden bu süreyi uzattık.” ifadelerine yer verdi.

Yapılan bu değişiklik sonrası kredi kartı sahibi olanlar, 31 Aralık 2017 tarihine kadar, kredi kartlarının e-ticarete kapanmaması için bankalarına onay vermeleri gerekiyor.

Milyonlarca kredi kartı kullanıcısı bu onayı sms yoluyla verebildiği gibi, bankalarının internet şubelerinden ya da müşteri hizmetlerini arayarak verebiliyor.

31 Aralık 2017 tarihine kadar kredi kartlarının e-ticarete açık olması için bankalarına onay vermeyen müşterilerin, kartlarının internet alışverişine otomatik olarak kapatılacağı belirtildi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Kredi Kartları kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum