Yatırım yapmaya başla!

BDDK’nın Değersiz Alacaklarda Yaptığı Düzenlemenin Hisseleri Etkilemeyeceği Düşünülüyor

BDDK, değersiz alacakların kayıttan düşmesine ilişkin iki düzenlemeye gitti. Uzmanlar bu durumun banka hisselerine etkisini değerlendirdi.
BDDK’nın Değersiz Alacaklarda Yaptığı Düzenlemenin Hisseleri Etkilemeyeceği Düşünülüyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yeni bir düzenleme değişikliğinin duyurusunu yaptı. Kurum, değersiz alacakların kayıttan düşmesi konusunda birtakım düzenlemeler yaptı.

Söz konusu düzenlemenin 19 Temmuz 2019 tarihinden bu yana geçerli olmak üzere, bugünden itibaren yürürlüğe girdiği bildirildi. Yapılan açıklamanın hemen ardından aracı kurumlardan olası etkilerinin değerlendirmesi geldi.

Yapılan duyuruda, bahsi geçen alacakların Türkiye Finansal Raporlama Standartları (TFRS 9) kapsamında kayıtlardan düşülebileceği bildirildi.

BDDK DüzenlemeBDDK, “Kredilerin Sınıflandırılması ve Bunlar İçin Ayrılacak Karşılıklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ve “Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Muhasebe Uygulamaları ile Finansal Tabloları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” hakkındaki düzenlemelerini Resmi Gazete’de yayımladı.

Buna göre zarar niteliğinde olan alacaklar veya krediler ile borçlunun temerrüdü nedeniyle ömür boyu beklenen kredi zararı karşılığının geri kazanılmasında makul bir beklenti bulunmayan kısımlar kayıtlardan düşürülecek. Ancak böyle bir durumun gerçekleşmesi hali, alacaklının hakkından vazgeçmesi olarak yorumlanmayacak.

Deniz Yatırım analistleri söz konusu kararın banka hisselerinin fiyatlarında herhangi bir etkisi olmayacağını söyledi.

Hisseleri EtkilemeyecekAk Yatırım tarafından gelen ilk açıklama da buna paralel yönde oldu. Açıklanan kriterlere sahip alacakların ve kredi tutarlarının kayıttan düşmesi durumunda, ek bilgi verileceği ve söz konusu uygulamanın alacak hakkından vazgeçme sonucu doğurmayacağı yorumlandı.

Öte yandan takipteki alacaklarını satma veya iptal etme şansı olmayan kamu bankalarının, bilançolarındaki takipteki alacak miktarını azaltma imkanı elde edeceği söylendi. İş Yatırım tarafından yapılan değerlendirmede de söz konusu düzenlemenin takip oranlarını düşürücü etkisi olabileceği bildirildi.

BDDK tarafından yayımlanan düzenlemenin takipteki krediler adına yapısal bir olumlu taraf içermediği için sektör endeksini pek etkilemeyeceği aktarıldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum