Yatırım yapmaya başla!

BDDK Cep Telefonu Alımında 12 Ay Taksit Uygulamasından Vazgeçildiğini Duyurdu

Akıllı telefon alımlarında geçtiğimiz günlerde açıklanan 3500 TL ve üzerindeki modeller için uygulanacak olan 12 ay taksit uygulamasından son anda vazgeçildi.
BDDK Cep Telefonu Alımında 12 Ay Taksit Uygulamasından Vazgeçildiğini Duyurdu

Ülkemizde bilindiği üzere cep telefonu alımlarında uzun zamandır taksit ile alımın önüne geçiliyordu. İthalatın önüne geçmek için yapılan bu değişiklik sonrası akıllı telefon almak isteyen kullanıcılar, uygulanan kısıtlama yüzünden cihaz almakta zorlanıyordu. Bu durum beraberinde sektörde hareketliliğin azalmasına neden olmuştu.

Ancak geçtiğimiz aylarda sektörün hareketlenmesi adına BDDK, akıllı telefon ve bilgisayar ürünlerine yönelik yeni taksit düzenlemesi yapmıştı. Yapılan düzenleme sonrası 3500 TL ve üzerindeki akıllı telefonlar için 12 aya kadar taksit yapma imkanı bulunuyordu. Bu düzenlemenin ise 31 Ocak 2019 tarihine kadar süreceği ifade edilmişti. Geçtiğimiz günlerde ise söz konusu uygulamanın 2019 Nisan sonuna kadar uzatıldığı açıklanmıştı. Ancak uygulamadan son anda vazgeçildi.

Uygulamadan Son Anda Vazgeçildi

Uygulamadan Son Anda Vazgeçildi

3500 TL ve üzeri akıllı telefonlarda Nisan sonuna kadar 12 ay taksit yapılmasına olanak sağlayan düzenleme BDDK’nın yaptığı son açıklama ile yürürlüğe girmeden kaldırılmış oldu. Yapılan açıklamada “Fiyatı 3,500 TL’nin üzerinde olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerde altı ay olan vade sınırı 30 Nisan’a kadar 12 ay olarak uygulanacağı” şeklinde değiştirilmesinin öngörüldüğü hususu kamuoyunun bilgilerine sunulmuştur” ifadelerine yer verildi.

BDDK yapılan değişikliğin ardından 1 Şubat tarihi itibariyle alınan akıllı telefonların taksitlerinde 6 ay vade sınırlaması olacağını belirtti ve şu ifadelere yer verdi. “Ancak, söz konusu yönetmelik taslakları ile yapılması planlanan süre uzatımına ilişkin düzenlemelerden vazgeçildiğinden, 1 Şubat itibariyle fiyatı 3,500 TL’nin üzerinde olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vade sınırının altı ay olarak uygulanacağı hususunun belirtilmesi gerekliliği hasıl olmuştur.”

Yapılan 12 aylık taksit düzenlemesi telefon almayı düşünen kullanıcılar arasında büyük bir memnuniyet ile karşılanmıştı. Ancak süresi uzatılan bu düzenlemeden son anda vazgeçilmiş olması vatandaşları pek memnun etmeyecektir. Fiyatı 3500 TL’nin altında olan akıllı telefonlar için kredi kartına 12 ay taksit uygulaması devam edecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum