Yatırım yapmaya başla!

BDDK’nın Cep Telefonlarına Yönelik Taksit Düzenlemesi Onaylandı

Resmi Gazete’de yayımlanan yeni karar ile fiyatı 3.500 TL’nin üstündeki cep telefonlarının taksit sayısı 3’e düşürüldü.
BDDK’nın Cep Telefonlarına Yönelik Taksit Düzenlemesi Onaylandı

Cep telefonlarına yönelik taksit düzenlemelerine her geçen gün bir yenisi geliyor. Geçtiğimiz yılın Haziran ayında Ticaret Bakanlığı tarafından yönetmelikte değişiklik yapılmış ve cep telefonları ile beraber beyaz eşyaların taksit sayılarının artırılması kararı alınmıştı. Artırılan bu taksit sayıları 3.500 TL ve üzerindeki cep telefonlarını ilgilendiriyordu. Bu fiyatın altındaki cihazlar ise 12 taksit ile satışa sunuluyor.

Geçtiğimiz hafta içerisinde BDDK tarafından yeni bir yasa taslağı hazırlanmıştı. Yönetmelik cep telefonlarına yeni bir taksit sınırlamasını öngörüyordu. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından hazırlanan yasa taslağı bugün itibariyle Resmi Gazete’de yayımlandı. Böylelikle fiyatı 3.500 TL üzerinde olan cep telefonları için kredi taksit satışları 6’dan 3’e düşürülmüş oldu.

Cep Telefonu Taksit Düzenlemesi Yürürlüğe Girdi

Cep Telefonu Taksit Düzenlemesi Yürürlüğe Girdi

Geçtiğimiz yılın ortalarında yapılan değişiklikten alınan karar ile geri dönülmüş oldu. Kurul tarafından alınan kararda fiyatı 3.500 TL’nin üzerinde olan telefonların taksit sınırlaması 6 aydan 3’e düşürürken, bu fiyatın altında olan telefonlar yine 12 ay taksit kredisi ile satın alınabilecek. Bu düzenlemenin bankalar tarafından verilen krediler ve GSM operatörleri tarafından uygulanan tarifeler için geçerli olduğu belirtiliyor.

Tüketici kredilerinin vadesine dair herhangi bir değişiklik ise yapılmadı. Vatandaşlar maksimum 60 ay vade ile tüketici kredisi çekebiliyor. Alınan bu kararın Türkiye’deki akıllı telefon satışlarını nasıl etkileyeceği ise merak ediliyor. Resmi Gazete’de yayımlanan açıklamanın tam metnini buradan okuyabilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum