Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BDDK Başkanından Kripto Para Açıklaması: Düzenleme Yolda

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, kripto paralara yönelik çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.
BDDK Başkanından Kripto Para Açıklaması: Düzenleme Yolda
Yorum

Kripto paraların kullanım alanı genişlerken, dünyanın dört bir yanında piyasaya yönelik düzenleme çalışmaları yürütülüyor. Türkiye’de de bu anlamda düzenleme çalışmaları yürütülüyor ve önümüzdeki haftalarda taslağın meclise gelmesi bekleniyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, kripto para yatırımcılarını ilgilendiren açıklamalarda bulundu.

Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde düzenlenen ‘3’üncü Uluslararası İslami Muhasebe ve Finans Konferansı’ etkinliğinde konuşan Akben, kripto paralara yönelik çalışma yürüttüklerini ve yasal düzenleme yapılacağını söyledi.

‘Kriptoda Kafa Karışıklığı Yaşanıyor’

Kripto para konusunda insanların kafa karışıklığı yaşadığını belirten BDDK Başkanı, düzenleme çalışmalarının devam ettiğini ve gerekli toplantıların yapıldığını ifade etti.

Akben dünyadaki pek çok ülkede kripto varlıklara dair düzenleme yapılmadığını belirterek, “Bu para neyin yerini alacak, sistem nereye evrilecek. Yeni olan bir şeye karşı çekince her zaman olduğu gibi dikkatli davranma şeklinde gerçekleşiyor.” açıklamasında bulundu.

Türkiye’deki kripto para düzenlemesinin içeriğine dair çok fazla bilgi bulunmuyor. Gelen bilgiler bireysel yatırımcılardan sembolik bir vergi alınacağı yönünde. Ayrıca ülkede faaliyet gösteren kripto para borsalarına, ofis açma ve lisans alma zorunluluğunun getirilmesi bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%