Yatırım yapmaya başla!

BDDK Akıllı Telefon ve Bilgisayar Ürünlerine Yönelik Taksit Düzenlemesi Yaptı

BDDK, cep telefonu, tablet ve bilgisayar alımına yönelik taksit sayısını artırdığını açıkladı. Ayrıca seyahat acenteleri ve konaklamaya yönelik harcamalarda da taksit sayısı artırıldı.
BDDK Akıllı Telefon ve Bilgisayar Ürünlerine Yönelik Taksit Düzenlemesi Yaptı

Bilindiği üzere son dönemde ülkemizde döviz kurunun da etkisiyle akıllı telefon, tablet ve bilgisayar gibi ürünlerin fiyatlarında oldukça yüksek artışlar yaşadığına tanık oluyoruz. Ayrıca geçtiğimiz aylarda bu ürünlerin harcamasına yönelik taksit sayısı kısıtlanmış ve tüketicilerin bu ürünlere sahip olması daha zor bir hale gelmişti. Ancak BDDK, son yaptığı düzenleme ile yeniden taksit sayısını artırdığını açıkladı.

Resmi Gazete’de yapılan duyuru ile cep telefonu, tablet ve bilgisayar alımına yönelik harcamalarda kullanılan kredilerin taksit sayısı artırıldı. Bir diğer düzenleme ise seyahat edenleri ilgilendiriyor. Yapılan düzenleme ile seyahat acenteleri ve konaklamaya yönelik yurt içi harcamalarında taksit sayısı artırıldı.

Cep Telefonu Bilgisayar ve Tablet için Taksit Müjdesi

Cep Telefonu Bilgisayar ve Tablet için Taksit Müjdesi

Yapılan yeni düzenleme ile cep telefonu almak isteyenlere güzel haber geldi. BDDK’nın yaptığı düzenleme ile tablet ve bilgisayar satışlarında taksit sayısı 6’yı, fiyatı 3500 TL’ye kadar olan akıllı telefonlarda taksit sayısı 12’yi, bu fiyatın üzerinde olan akıllı telefonlarda ise taksit sayısı 6’yı geçmeyeceği belirlendi.

BDDK’nın hazırladığı yönetmelik bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş oldu. Yapılan düzenlemenin 31 Ocak 2019 tarihine kadar geçerli olacağı açıklandı.

Buna göre “Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmeliğin 12/A maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan ‘cep telefonu, tablet ve bilgisayar alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi 6 ayı aşamaz’ ibaresi ‘tablet ve bilgisayar alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi 6 ayı, fiyatı 3500 Türk Lirası’na kadar olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi 12 ayı, fiyatı 3500 Türk Lirası’nın üzerinde olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi 6 ayı aşamaz” şeklinde değiştirildi.

Sektör Daralmayı Aşmak İstiyor

Sektör Daralmayı Aşmak İstiyor

BDDK’nın yapmış olduğu bu düzenlemede sektörden gelen talebin etkisinin olduğu olduğu belirtiliyor. MOBİSAD Başkanı Mustafa Kemal Turnacı konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Sektörümüzde döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar neticesinde maliyet artışları yaşandı. Bu durum 2018 yılında yükselme eğiliminde olan sektörümüzde daralmaya sebep oldu.

Sektör temsilcileri olarak bu daralmayı aşmanın yöntemleri üzerinde çalışırken,1 Eylül 2018 itibari ile BDDK’nın uyguladığı taksit kısıtlama kararı ile sektördeki taksit sayısı 36 aydan 6 aya indirildi ve sektörde maalesef yüzde 40 civarında daralma yaşadık. Yeni alınan kararla taksit sayısının kademeli olarak 12 aya çıkarılmasını olumlu karşılıyoruz. Daralan sektöre nefes olacağını ve istihdam kayıplarını önleyeceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Seyahat ve Konaklama Harcamalarında Taksit Sayısı Arttı

Seyahat ve Konaklama Harcamalarında Taksit Sayısı Arttı

BDDK’nın taksit düzenlemesi yaptığı bir diğer alan ise seyahat ve konaklamaya yönelik harcamaları kapsıyor. Yapılan düzenleme kapsamında yurt içine yönelik seyahat ve konaklama harcamalarında 6 olan taksit sayısının 9’a çıkarıldığı açıklandı.

Yönetmelikte yapılan değişiklik sonrası ilgili madde “Mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemlerde dahil olmak üzere, kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi 12 ayı geçmeyecek.

Bu süre; elektronik eşya alımlarında 3 ay, bilgisayar alımlarında, kulüp ve derneklere yapılan ödemelerde, taşımacılıkla ilgili harcamalarda, hava yolları, seyahat acenteleri ve konaklamayla ilgili yurt dışına ilişkin harcamalarda 6 ay, hava yolları, seyahat acenteleri ve konaklamayla ilgili yurt içine ilişkin harcamalarda, sağlık ve sosyal hizmetlerle ilgili harcamalarda ve sağlık ürünü alımlarında, vergi ödemelerinde 9 ay olarak uygulanacak.”şeklinde düzenlendi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum