Yatırım yapmaya başla!

BDDK 2018 Faiz Tahminleri Aşağı Yönde!

Türk Eximbank'ın Kahramanmaraş bürosu açılışında konuşan BDDK Başkanı Akben, 2018 yılı için faiz tahminlerini açıkladı. Detaylar haberimizde...
BDDK 2018 Faiz Tahminleri Aşağı Yönde!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, 2018 yılı için faiz beklentilerini açıkladı. Akben, 2018 yılında faizlerde aşağı yönde bir ivme beklediklerini ifade etti. Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’ndaki (KMTSO) Türk Eximbank’ın bürosunun açılış töreninden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlandıran Akben, önemli açıklamalarda bulundu.

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, Türk Eximbank’ın ihracatın gelişmesinde önemli katkılar sağladığını belirtti.

BDDK’nın denetlediği 52 banka arasında Eximbank’ın önemli bir yere sahip olduğunu belirten Akben, Türkiye’nin ihracat rakamlarının 2017 yılında 150 milyar doların üzerinde gerçekleştiğini söyledi. Büyümenin geçtiğimiz yıla göre oldukça iyi bir performans gösterdiğini dile getiren Akben, 2018 yılının da aynı şekilde olumlu geçmesini beklediklerini söyledi.

2018 yılında kurlarda daha istikrarlı bir seviye olacağını ve faiz oranlarının aşağı yönde hareket edeceğini öngördüklerini belirtti.

Akben; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın, döviz kurlarının ve enflasyon rakamlarının çok önemli olduğunu, bu üç önemli veride de aşağı yönde hareket olmasını umut ettiklerini belirtti.

Açılış töreninde konuşan Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, Türkiye’deki bankalar arasındaki sıralamaları konusuna değindi.

Yıldırım; Türkiye’de kredi büyüklüğünde dokuzuncu, aktif büyüklükte ise onuncu banka olduklarını söyledi. 2016 yılında 33 milyar dolar olan işlem hacminin bu sene 40 milyar dolara çıktığını dile getirirken, Türkiye ihracatının %25’ini desteklediklerini belirtti. Daha önce de Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, bankacılık sektörü ihracat kredilerinde en büyük desteğin Eximbank’tan geldiğini duyurmuştu.

Yıldırım, 2016 yılı itibariyle Türkiye ihracatına %23 destek verdiklerini, şu anki rakamlara göre ise bu oranın %25’e çıktığını ifade etti. Daha önce sadece bankalardan teminat mektubu alarak çalışan Eximbank, artık ihracatçıların doğrudan başvurup kredi alabildiği bir banka haline gelmiş durumda.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum