Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BBVA, Garanti Bankası’nın Azınlık Paylarının Tamamını Almak İstiyor

Garanti Bankası'nın ana hissedarı olan BBVA, mülkiyetinde bulunmayan payların tamamı için gönüllü pay alım teklifinde bulunmaya karar verdi.
BBVA, Garanti Bankası’nın Azınlık Paylarının Tamamını Almak İstiyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Sabah saatlerinde Türkiye Garanti Bankası A.Ş tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) ana hissedarı Banco Bilboa Vizcaya Argentaria S. A. (BBVA) tarafından yayınlanan özel durum açıklaması paylaşıldı.

Bu açıklamaya göre; BBVA Yönetim Kurulu’nun Garanti Bankası’nın halihazırda mülkiyetlerinde bulunmayan paylarının tamamı için bir gönüllü pay alım teklifi yapmaya karar verdiği söylendi. Gönüllü Pay Alım Teklifi’nin temel yapısı ise tüm detaylarıyla paylaşıldı.

BBVA, Garanti Bankası’nın toplam sermayesinin %49,85’ini temsil eden toplam 2.093.700.000 adet paya sahipken, geri kalan sermayenin %50,15’ine denk gelen 2.106.300.000 adet pay için gönüllü pay alım teklifi uygulanacağı söylendi.
Gönüllü Pay Alım Teklifi Detayları
Kaynak: KAP

Hisseler için belirlenen bedel konusu ise şu şekilde açıklandı: “BBVA’nın Şirket’in her bir pay sahibine teklif ettiği bedel, Şirket’in beher pay için nakit olarak 12,20 Türk Lirası’dır (Gönüllü Pay Alım Teklifi Fiyatı). Gönüllü Pay Alım Teklifi’ne konu olan tüm payların satın alındığı varsayımında, BBVA tarafından ödenecek azami bedel toplam 25.697 milyon Türk Lirası’dır (yaklaşık 2.249 milyon Avro). BBVA, söz konusu bedeli kendi kaynakları ile ödeyecektir.”

BBVA, Gönüllü Pay Alım Teklifi’nin 2022’nin ilk çeyreği içerisinde tamamlanacağını öngördüğünü söyledi. Garanti Bankası’nın bağlı ortaklıkları ve iştirakleriyle ilgili durumların değerlendirildikten sonra kararlaştırılacağı ifade edilirken, iştirakler için pay alım teklifinde bulunma zorunluluğundan muafiyet için Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvurulabileceği söylendi.

İşlem koordinatörü olarak Garanti iştiraki ve BBVA’nın dolaylı iştiraki olan Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş. ile anlaşmaya karar verildi. Konuyla ilgili detaylar yatırımcı sunumunda paylaşılırken, TSİ 11:30’da BBVA’nın internet sitesinde yatırımcı sunumu yapılacağı da belirtildi.

Garanti BBVA hisseleri (GARAN) Cuma günkü işlemleri 10,58 liradan tamamlarken, haftalık %1,85 oranında değer kaybına işaret ediyor. Aylık %18,47 oranında değer kazanan hisseler, geçen yılın aynı zamanına göre %20,77 oranında daha yüksek bir seviyeden işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu