Yatırım yapmaya başla!

BBVA, ABD Operasyonlarını 11,6 Milyar Dolara Satmayı Kabul Etti

İspanyol finans grubu BBVA, ABD operasyonlarını PNC Financial Services Group'a 11,6 milyar dolara satmayı kabul ettiğini duyurdu.
BBVA, ABD Operasyonlarını 11,6 Milyar Dolara Satmayı Kabul Etti

Ülkemizde Garanti Bankası faaliyetlerini çatısı altına alan İspanyol finans grubu BBVA, ABD operasyonlarından vazgeçiyor. Bugün yaptığı açıklamaya göre; BBVA’nın ABD şirketi olan BBVA USA Bancshares’i, 11,6 milyar dolar karşılığında, PNC Financial Services Group’a satmayı kabul etti.

Merkezi Houstan’da bulunan BBVA USA Bancshares, 104 milyar dolarlık varlığı yönetiyor ve 637 şubesiyle faaliyet gösteriyor.
BBVA USA Bancshares Toplam Varlık
Kaynak: BBVA USA

Teksas, Alabama, Arizona, Kaliforniya, Florida, Kolorado ve New Mexico’da 600’den fazla şubesi bulunan BBVA USA Bancshares ile PNC, ABD operasyonlarının satılması konusunda anlaştı. PNC’den yapılan açıklamada, yeni şirketin ABD’deki en büyük 30 pazarın 29’una kıyıdan kıyıya sahip olacağını belirtti.

Reuters’a göre; tamamı nakit anlaşması, 2008 mali krizinden bu yana ABD’nin en büyük ikinci bankacılık satın almasıdır. Ayrıca Amerikan işletmesine 2019 kazancının 19,7 katı ve Eylül 2020 itibarıyla defter değerinin 1,34 katı değer biçmektedir.

Satış için belirlenen fiyat, BBVA’nın mevcut piyasa değerinin neredeyse yüzde 50’sini temsil ediyor.
BBVA 3Ç20 Finansal Sonuçlar
Kaynak: BBVA

BBVA Grubu İcra Kurulu Başkanı Carlos Torres Vila, anlaşmanın tüm taraflar için olumlu bir işlem olduğunu söyledi. Aynı zamanda İspanyol grubunun zaten güçlü olan mali durumunu daha da güçlendirdiğini söyledi.

Torres Vila, “Uzun vadeli büyüme profilimizi güçlendirerek ve toparlanma aşamasında ekonomileri destekleyerek piyasalarımıza kârlı bir şekilde sermaye dağıtmak ve hissedarlarımıza dağıtımları artırmak için yeterli esnekliğe sahip olacağız,” ifadelerini de kullandı. Her iki şirketin yönetim kurulu tarafından da onaylanan anlaşmanın 2021’in ortasında tamamlanması bekleniyor.

PNC Başkanı ve CEO’su William S. Demchak, “BBVA USA’yı satın almamız, büyüme yörüngemizi hızlandıracak ve BlackRock yatırımımızın satışından elde edilen gelirlerin stratejik olarak dağıtılması yoluyla uzun vadeli hissedar değerini artıracaktır,” dedi.

BBVA hisseleri, Avrupa seansının başlarında %15’ten fazla yükseldikten sonra NYSE’de açılış öncesi işlemlerde %15,78 oranında artıda 4,33 dolardan işlem görüyor.
BBVA Yüzde 16 Yükseliş
Grafik: MarketWatch

Geçen haftaki işlemleri 3,74 dolardan sonlandıran hisselerin güçlü bir yükselişle açılması bekleniyor. Hisselerin 5 günlük getirisi %9,04 oranında pozitifken, yılbaşından bu yana %32,97 oranında negatif performans kaydetti. 1 yıllık getirisi ise %28,76 oranında negatif bölgede bulunuyor.

PNC Financial Group hisseleri de NYSE’de açılış öncesi işlemlerde %1,81 oranında yükselişle 125 dolarda seyrediyor. Geçen haftaki işlemleri 122,78 dolardan sonlandıran hisselerin 5 günlük getirisi %4,06 oranında negatifken, yılbaşından bu yana %-23,08 oranında performans kaydettiği görülüyor.

Borsa İstanbul’da işlem gören Garanti BBVA hisseleri ise bugünkü işlemlerde %2,03 oranında artıda 9,04 liradan işlem görüyor. Hisseler, geçen haftaki işlemleri 8,86 liradan sonlandırdıktan sonra bugüne 9,01 liradan başlangıç yaptı. Açılışın ardından bir miktar yükselen hisseler, günün en yüksek seviyesini TSİ 11:25’te 9,12 lira ile kaydetti. Daha sonra bir miktar sakinleşerek 8,98 liraya kadar geriledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum