Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bazı Yükselen Piyasa Para Birimleri FED Faiz Düşürmeye Hazırlanırken Cazip Görünüyor

İki analist, yatırımcıların ABD dolarına karşı yükselen piyasa para birimlerini satın almaları gerektiğini söyledi. Detaylar aşağıda;
Bazı Yükselen Piyasa Para Birimleri FED Faiz Düşürmeye Hazırlanırken Cazip Görünüyor
Yorum

UBS ve ANZ Bank analistleri, yatırımcıların ABD dolarına karşı yükselen piyasa para birimlerini satın almaları gerektiğini söyledi. Bu çağrılar, ABD Federal Rezervi’nin faiz oranlarını düşürmeyi ciddi bir şekilde düşünüyor gibi görünmesi üzerine geldi.

Dolar bazlı yatırımlar daha az faiz getirmeye başladığından bunun gelişmekte olan ülkelerdeki çoğu para birimi dahil olmak üzere, doları yüksek faizli ülkelerin para birimleri karşısında zayıflatabileceği söyleniyordu.

UBS Global Wealth Management’taki Yatırım Müdürü Mike Ryan da; “şu anda gördüğümüz şey, doların muhtemelen bir dizi yükselen piyasa para birimine karşı zirveye ulaşması” dedi.

Mike Ryan Dolar Bir Dizi Yükselen Piyasa Para Birimi Zirveye Ulaştı Ve FED’in yükselen oranların aksine faizleri düşürmeye başlayacağını düşündükleri için de bir dizi yükselen piyasa para biriminin cazip göründüğünü aktardı. Öte yandan bunun geniş tabanlı ABD doları zayıflığına işaret etmediğini belirterek diğer gelişmiş ülke merkez bankalarının da oran politikası üzerinde durmak istediklerini dile getirdi.

ANZ Bank’ın Asya araştırma başkanı Khoon Goh da aynı görüşü tekrarlayarak Avustralya ve Yeni Zelanda merkez bankalarının halihazırda gevşetmeye başladıklarını bildirdi.

ANZ Bank Avustralya Yeni Zelanda Merkez Bankaları Gevşetme Başladı Bu nedenle de faiz arbitrajı işlemlerinin yeniden moda olacağı bir durumda bulunduklarını iddia etti. Faiz arbitrajı teriminin yatırımcıların, daha yüksek faiz oranlarına sahip bir para biriminde varlıkları satın almak için düşük faizli bir para biriminden borç almaları anlamına geldiği hatırlatıldı.

Nitekim böylelikle yatırımcılar, ödünç alınan meblağ için daha az faiz öderken başka bir para birimindeki yatırımlarından faydalanabiliyorlardı. ANZ Bank’tan Khoon Goh, bankasının Hint rupisi ve Endonezya rupisi gibi Asya’daki bazı para birimlerini desteklemeye devam ettiğini söyledi.

Trading Economics’e göre Hindistan ve Endonezya’daki gösterge faiz oranları sırasıyla yüzde 5.75 ve yüzde 6 iken, FED’in hedefi yüzde 2.25 ile 2.5 arasındaydı. Khoon Goh, ABD doları endeksi açısından manzaranın biraz daha bulanık olduğunu söylese de zorlayıcı bir büyüme öyküsü olan ülkelerin yüksek verimli para birimleri için durumun daha net olduğunu vurguladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu