Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bazı KDV İade Taleplerinin Asgari Tutarında Değişiklik Yapıldı

Katma Değer Vergisi'nde (KDV), mükelleflerin 1 Şubat 2023'ten itibaren yapılan işlemlerinde uygulanmak üzere, iade taleplerinin asgari tutarında değişiklik yapıldı.
Bazı KDV İade Taleplerinin Asgari Tutarında Değişiklik Yapıldı
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliği üzerinde yeni bir değişiklik yapıldı. Yapılan değişiklik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre 6775 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 1 Şubat 2023’ten itibaren yapılan işlemlere uygulanmak üzere mükelleflerin KDV iade hakkı doğuran işlemlerine ilişkin olarak iade talebinde bulunabilecekleri asgari tutarda değişiklik yapıldı. Değişiklik sonrası ilgili asgari tutar 2 bin lira olarak belirlendi.

Asgari Tutar Üstünde İade Yapılacak

Detaylara dair yapılan açıklamada, mükelleflerin bir vergilendirme dönemindeki iade talep tutarının 2 bin liranın altında olmasına karşın sonraki vergilendirme dönemlerindeki iade talep tutarları birlikte dikkate alındığında söz konusu sınır aşılırsa iade yapılabileceği kaydedildi.

Yeminli Mali Müşavirler ile süresinde düzenlenmiş tam tasdik sözleşmesi bulunan mükelleflerin, haklarında sahte veya muhteviyatı itibarıyla yanıltıcı belge kullanma olumsuz tespitleri olması durumunda, belgelerdeki alım tutarının, toplam alımlarının yüzde 5’ini geçmemesi halinde, mükellefler için bu tespitler nedeniyle özel esas uygulanmayacak.

Diğer yandan sahte belge ya da yanıltıcı belge kullanımı durumunda, KDV iade uygulamalarında özel esaslara tabi olan mükelleflerden 2018, 2019, 2020, 2021 ve 2022 takvim yıllarında faaliyette bulundukları dönemlerin tamamına ilişkin olarak KDV artırımında bulunanların genel esaslara dönüşü sağlandı.

GCM Yatırım Banner

Benzer şekilde, hali hazırda genel esaslarda bulunmakla birlikte bu şekilde vergi artırımı yapan mükelleflerin söz konusu fiiller nedeniyle özel esaslara tabi olmaması da tebliğ düzenlemesi ile sağlandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.