Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bayram Tatili Zamlarla Geldi: Otobüs Biletleri Uçuşta

Art arda gelen akaryakıt zamları otobüs bileti fiyatlarında kendini gösterdi. Uzatılan bayram tatilinden faydalanmak isteyen vatandaşlar tükenen biletler ve zamlı ek tarifelerle karşılaştı.
Bayram Tatili Zamlarla Geldi: Otobüs Biletleri Uçuşta
HABER GİRİŞ

Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılmasının ardından yaklaşık 8 milyon vatandaşın gelecek hafta otobüs yolculuğu yapması beklenirken, yaşanan yoğunlukta otobüs biletleri tükendi. Konulan ek seferlerde ise zamlı fiyatlar gündeme geldi.

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Genel Başkanı Birol Özcan, yakın zamanda gelen akaryakıt zamlarına ek olarak araç parçalarındaki fiyat artışlarına dikkat çekti.

TOFED Başkanı, “Yalnızca akaryakıt değil, yedek parça fiyatları gibi giderler de arttı. Ek sefer biletlerine yüzde 10-15 aralığında zam geldi” diye ifade kullandı.

Tüm Otobüsçüler Federasyonu (TOF) Genel Başkanı Mustafa Yıldırım ise ek sefer biletlerinde zammın daha yüksek olduğunu söyleyerek, zam oranının firmalara göre değişkenlik gösterdiğini ve yüzde 20’ye kadar artışların yaşandığını kaydetti.

Yıldırım “Bayram için yapılacak ek seferler çoğunlukla tek ayaklı. Yani gidiş var, dönüşte araç boş geliyor. Firmalar bu yüzden mecburen zam yapmak durumundalar. Başka türlü ek sefer yapma şansları yok. Bir de ek seferler turizm sektöründeki araçlar kiralanarak yapılıyor. Bu araçlara yüksek bedel ödendiği için fiyatlama da daha yüksek oluyor” dedi.

GCM Yatırım Banner

Van Otobüsü Bin Lira

TOFED Genel Başkanı Özcan, İstanbul’dan Tekirdağ’a giden bir yolcunun otobüs biletine 150 TL ila 180 TL’lik ödeme yaptığını, İstanbul-Kocaeli için tutarın 130 TL’den başlayıp 200 TL’ye kadar çıkabildiğini kaydetti.

İstanbul-İzmir güzergâhında fiyatın 350 liradan başladığını ve 600 liraya kadar yükseldiğini paylaştı.

İstanbul-Ankara için fiyat aralığının 200-370 TL; İstanbul-Artvin için 750-800 TL olduğunu belirtti.

25 saati aşan İstanbul-Van yolculuğunda ise ödenen miktarın ek sefer zammıyla birlikte 1000 TL’yi bulduğunu söyledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.