Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bayram İkramiyesi Bekleyenler 1 Nisan Detayına Dikkat!

Erdoğan’ın emeklilere verilecek bayram ikramiyesine zam yapıldığını duyurmasıyla Meclis tarafı hareketlendi. Meclis’ten geçecek zamlı ikramiye kararında tarih detayı var.
Bayram İkramiyesi Bekleyenler 1 Nisan Detayına Dikkat!
HABER GİRİŞ

Yeni yılda da geliri açlık sınırının altında kalan milyonlarca emekli bu yıl bayram ikramiyelerinin en azından 5 bin TL’ye çıkarılmasını beklerken, rakamın 3 bin TL olduğu öğrenildi. Haberi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ordu mitinginde müjde olarak verdi.

Tartışmalı zam alan bayram ikramiyesinden ise kimi emekli vatandaşların yararlanamama ihtimali gündeme geldi.

Sayıları 15 milyonu bulan emekliler, zamlı bayram ikramiyelerini alacakları tarihi merak ederken, ikramiyeden faydalanamayacak olanlar için tarih kesinleşti.

1 Nisan’a Dikkat!

2 bin liradan 3 bin liraya çıkarılan emekli bayram ikramiyesine ilişkin zam teklifi önceki gün Meclis Başkanlığı’na getirilen 8. Yargı Paketi’ne eklendi.

Kanun teklifinin yerel seçimler öncesinde Meclis’ten geçerek Mart ayına gelmeden kanunlaştırılması planı yapılıyor.

GCM Yatırım Banner

Bayram ikramiyesinden 31 Mart 2024 tarihine kadar emeklilik dilekçesi verenler faydalanabilecek.

Ancak emeklilik dilekçesini 1 Nisan gününden sonra verenler bu yılki Ramazan Bayramı’nda verilecek ikramiyeden faydalanamayacak.

Dul ve yetim aylığı alan vatandaşlara ise hak ediş oranları üzerinden ödeme sağlanacak. Buna göre emekli aylığının yüzde 75’ini hak eden dul ve yetimlere 2 bin 250 TL ikramiye verilecek.

Yüzde 50’sini hak edenlere 1500 TL, yüzde 25’ini hak edenlere ise 750 TL ödeme sağlanacak. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın