Yatırım yapmaya başla!

Battle Royale Oyunları Geliştiricilerine 2 Milyar Dolar Kazandırdı!

Araştırma şirketi Sensor Tower’ın hazırladığı rapor, PUBG, Fortnite gibi battle royale oyunlarının geliştiricilerine 2 milyar dolar kazandırdığını gösteriyor.
Battle Royale Oyunları Geliştiricilerine 2 Milyar Dolar Kazandırdı!

Oyun dünyası geçmişten bu yana hızlı bir değişim geçirmeye devam ediyor. Son birkaç yıldır battle royale türündeki oyunların hızla yaygınlaştığını görüyoruz. PUBG ile başlayan bu trend daha sonra Fortnite, Knives Out ve son olarak Apex Legends ile hızla büyüdü. Bu oyunların neden bu kadar beğenildiğine değinecek olursak, çevrimiçi olmaları, RPG türünü andırmasını ve pek çok platformda oynanabilmesini gösterebiliriz.

Gerçek hayata dair bir simulasyon havası yaratması da bu oyunları cazip yapan başlıca nedenlerden. Geliştiricilerin ilgisini buraya yönelten battle royale oyunları elde ettiği gelirler ile adeta dudak uçuklatıyor. Sensor Tower tarafından hazırlanan son rapor, battle royale oyunlarının 2 yıldan daha kısa bir sürede geliştiricilerine 2 milyar dolara yakın para kazandırdığını ortaya koydu.

Battle Royale Oyunlarının Önlenemez Yükselişi

Battle Royale Oyunlarının Önlenemez Yükselişi

Son yıllarda özellikle çevrimiçi oyun dünyasında battle royale türündeki oyunların çığ gibi büyüdüğüne tanık oluyoruz. Oyunlar masaüstü ile beraber iOS ve Android kullanıcılarına da sunuluyor. Sensor Tower’ın iOS platformu bazında yaptığı araştırma, battle royale oyunlarının önlenemez yükselişini ortaya koyuyor.

Milyonlarca kullanıcıya ulaşan oyunların geliştiricilerine 2 milyar dolar para kazandırdığı açıklandı. Listeye bakıldığında Knives Out, PUBG Mobile, Gerena Free Fire ve Rules of Survival gibi oyunlar göze çarpıyor. Apex Legends henüz iOS platformunda yer almadığı için bu listede yer almaması normal. Ancak hiç kuşkusuz önümüzdeki aylarda EA yapımı oyun listede kendisine yer bulacaktır.

Gelirler Artıyor

Gelirler Artıyor

Sensor Tower’ın araştırması 2019’un ilk çeyreği bazı alınarak yapılmış. Bir önceki çeyreğin verilerine bakıldığında gelirlerin katlanarak arttığı görülüyor. Listede en çok kazandıran oyun 643 milyon dolar ile Knives Out göze çarpıyor. Hemen arkasında 630 milyon dolar ile PUBG Mobile yer alırken, Fortnite kendisine üçüncü sırada yer bulunuyor.

Listedeki oyunlar 2018’in son çeyreğinden bu yana yüzde 63 gelir artışı yaşadı. Geliştiricilerin toplam geliri 91 milyondan 476 milyon dolara ulaştı. Fortnite’ın gelirinin sadece iOS ile sınırlı olduğunu belirtelim. İlk sırada yer alan Knives Out ile Android ve iOS gelirlerinin toplamından oluşuyor. Mobil sürümleri sunulan oyunların ücretsiz olması milyonlarca akıllı telefon kullanıcısı için bu oyunları cazip hale getiriyor.

Apex Legends’in de kısa sürede popüler olmasıyla beraber battle royale pazarının daha da büyüdüğünü söyleyebiliriz. Uzmanlar battle royale türündeki oyunların önümüzdeki dönemde ivmelenerek büyüyeceğini öngörüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hobi - Eğlence kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum